Wynajem vs. zakup sprzętu: jak oszczędnie realizować inwestycje budowlane?

Wynajem vs. zakup sprzętu: jak oszczędnie realizować inwestycje budowlane?

2017-01-09  |  Wynajem

Sprzęt niezbędny do rozpoczęcia prac budowlanych jest niesłychanie drogi. Używana koparka czy żuraw to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie każdy oczywiście może sobie pozwolić na kupno nieodzownych maszyn. Pewnym wyjściem w takiej sytuacji okazuje się możliwość wynajmu.

Wypożyczalnie sprzętu budowlanego

W Polsce funkcjonuje co najmniej kilka profesjonalnych wypożyczalni sprzętu budowlanego. Wśród tych najbardziej godnych zaufania znajduje się firma Boels, która oferuje nie tylko wynajem podstawowych maszyn i narzędzi, takich jak koparki, ładowarki kołowe, zagęszczarki czy młody pneumatyczne, ale również wiele innych przydatnych sprzętów, np. wózki widłowe czy głębokogryzarki. Firmy oraz osoby prywatne, które stoją wobec konieczności skorzystania ze specjalistycznego sprzętu budowlanego, nie muszą więc wydawać nie wiadomo jak wielkiej sumy na zakup odpowiednich maszyn. Każda profesjonalna wypożyczalnia sprzętu budowlanego wyposażona jest we wszystkie standardowe maszyny i narzędzia, co do których możemy być pewni, że utrzymane są w należytym stanie technicznym i nie ulegną uszkodzeniu przy pierwszej sposobności.

 

Dobre strony wynajmu

Przy roztrząsaniu tytułowego dylematu warto mieć również na uwadze inne dobre strony wynajmu. A jest ich niemało. Przede wszystkim przy wynajmie nie musimy się troszczyć o kosztowną i problematyczną konserwację sprzętu; nie jesteśmy zobligowani do wykonywania okresowych przeglądów; nie musimy się też kłopotać ubezpieczeniami ani wynajmować osobnej firmy transportowej, która zadbałaby o przewóz użytkowanego sprzętu na miejsce budowy. W razie niezawinionej przez nas awarii możemy oddać wynajętą maszynę do serwisu, choć z racji wysokiej jakości technicznej oferowanego przez wypożyczalnie sprzętu usterki raczej rzadko się zdarzają. Zwalnia to nas z konieczności posiadania własnych części zapasowych oraz ewentualnej naprawy. Poza tym nie musimy też łamać sobie głowy nad tym, gdzie przechowywać zakupiony sprzęt, jeśli go tymczasowo nie używamy. Dzięki tym wszystkim udogodnieniom unikniemy wielu niemałych wydatków, a zaoszczędzone pieniądze będziemy mogli przeznaczyć na inne cele.

 

Oszczędzaj czas... i pieniądze!

Kupując sprzęt chcemy go mieć na lata. To wymaga rozsądnej, przemyślanej decyzji, popartej zbadaniem oferty na rynku i wyszukaniem najtańszego dostawcy. Czasem wymaga to nawet kilku tygodni czekania na sprzęt! Alternatywny wynajem pomija te kroki, bo z założenia jest tańszy, a w ofercie dobrych wypożyczalni czeka na nas trwały i bezpieczny asortyment. Gdyby psuł się szybko, byłby to słaby biznes dla ich właścicieli... 

Warto więc przekonać się do wypożyczalni budowlanych, które oszczędzają nasze zasoby w podobny sposób jak np. leasing, ograniczając przy tym do minimum formalności i inne nieoczywiste problemy.