Wynajem mieszkania: czy warto korzystać z pośrednictwa agencji?

Wynajem mieszkania: czy warto korzystać z pośrednictwa agencji?

2015-04-24  |  Wynajem  |  

Każdy szukający mieszkania staje przed wyborem: czy korzystać z usług agencji pośrednictwa nieruchomości, czy też samodzielnie szukać dobrej oferty? Wybór jednego z tych rozwiązań zależy od kilku czynników.

Pierwszym z nich z pewnością jest cena. Decydując się na pomoc zewnętrznej firmy, musimy liczyć się z kosztami, jakie będziemy musieli ponieść w związku z usługą pośrednictwa. Z drugiej strony, oszczędzamy w ten sposób cenny czas: wszystkie kroki na drodze do znalezienia odpowiedniej oferty wykonuje za nas agencja. Należy do nich selekcja mieszkań (pod względem ustalonych wcześniej kryteriów), kontakt z właścicielem, pośredniczenie w negocjacjach oraz koordynowanie zawarcia umowy. Umawiając się z firmą pośredniczącą, możemy podać dokładne oczekiwania, dotyczące wielkości, wyposażenia czy ceny nieruchomości. Na ich podstawie agencja przygotuje listę gotowych ofert, dopasowanych do indywidualnych wymagań. Nie musimy więc spędzać długich godzin przez ekranem komputera czy przy śledzeniu prasy, analizując wszystkie szczegóły zamieszczonych tam ogłoszeń.


Jak uniknąć oszustów?

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług agencji należy sprawdzić, czy opłacany przez nas pośrednik ma ważną licencję w obrocie nieruchomościami. Na rynku funkcjonuje bowiem wiele nielegalnych firm, prowadzonych przez osoby bez uprawnień. Warto dowiedzieć się również, czy agent posiada ważną polisę OC. Przed oszustwem uchroni nas dokładne zapoznanie się z warunkami współpracy, określonymi w umowie pośrednictwa. Uważajmy na stosowane w tym względzie nieuczciwe praktyki, takie jak podpisanie dokumentu na wyższe wynagrodzenie niż wcześniej uzgodnione, a także zapłatę za usługi przed obejrzeniem mieszkania. Pamiętajmy, że poszczególne agencje stosują różne modele rozliczeń: kwoty ryczałtowe, prowizje w wysokości 50-100% czynszu za mieszkanie, opłaty po stronie wynajmującego i najemcy. Takie szczegóły należy dokładnie rozpatrzeć i uwzględnić w naszym budżecie przed podjęciem decyzji o współpracy.


Dwie strony medalu

Przy samodzielnym szukaniu mieszkania unikniemy oczywiście powyższych zagrożeń i formalności. Musimy jednak liczyć się z tym, że wszystkie etapy – począwszy od szukania oferty, przez negocjacje aż do podpisania umowy – będziemy musieli wykonać samodzielnie, co z pewnością będzie nieco czasochłonne. Z pewnością jest to korzystniejsze dla osób, które nie lubią korzystać z jakiegokolwiek pośrednictwa, chcą dokładnie przyjrzeć się rynkowi oraz oszczędzić pieniądze, jakie musieliby wydać na usługi agencji.