Wynajem czy zakup lokalu pod biuro – co się bardziej opłaca?

Wynajem czy zakup lokalu pod biuro – co się bardziej opłaca?

2017-01-20  |  Wynajem

Pytanie zawarte w tytule stawia sobie każdy początkujący przedsiębiorca. Jak nietrudno się domyślić, odpowiedź uzależniona jest od wielu rozmaitych czynników. Każda z dwu wymienionych opcji wiąże się z szeregiem wad i zalet, które przy podejmowaniu decyzji należy koniecznie wziąć pod uwagę.

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, czy bardziej opłaca się startującemu przedsiębiorcy nabyć czy też wynająć lokal użytkowy do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Ważny jest kontekst sytuacyjny: jak zasobny budżet masz do dyspozycji? jak przedstawiają się nakreślone w biznesplanie prognozy dotyczące twojej działalności? czy branża, w której próbujesz swoich sił, nie stwarza zbytniego ryzyka? jak wysoką zdolność kredytową posiadasz? czy bierzesz pod uwagę ewentualność zmiany lokalizacji firmy w bliższej bądź dalszej przyszłości? Te wszystkie pytania, a także wiele innych należy sobie postawić przed dokonaniem wyboru.

 

Złe i dobre strony wynajmu

W krótszej perspektywie czasowej bardziej opłacalny wydaje się oczywiście wynajem. Zwłaszcza jeśli dopiero raczkujesz w swojej branży i nie wiesz, jak potoczą się losy twojej firmy. W razie niepowodzenia będziesz mógł w dowolnym momencie odstąpić od umowy i uniknąć dzięki temu dodatkowych strat finansowych, które niechybnie pociągnie za sobą zlikwidowanie niezyskownego interesu. Po zakupie nieruchomości nie będzie już natomiast odwrotu. Niezależnie od tego, czy twoje przedsięwzięcie biznesowe wyda plony, czy też nie — lokal pozostanie twoją własnością. Kolejne raty zaciągniętego w banku kredytu mogą stać się dla ciebie prawdziwym gwoździem do trumny.

Z drugiej jednak strony na dłuższą metę wynajem często okazuje się droższy. Dla firm, które nie mają ani środków, ani zdolności kredytowej jest on jednak koniecznością. Na szczęście wśród bezliku drogich ofert można znaleźć i takie, które kuszą nie tylko pięknym wystrojem lokalu tudzież atrakcyjną lokalizacją, ale również przystępną ceną. W Warszawie szczególnie korzystną propozycją wydaje się oferta firmy IQ Investments, wynajmującej lokale użytkowe w nowoczesnym i niezwykle efektownym budynku Innovation Park.

 

Zakup: wady i zalety

Nabycie własnej nieruchomości z jednej strony pozwala na zupełną niezależność, z drugiej zaś wiąże się z rozlicznymi wydatkami, związanymi nie tylko z koniecznością zainwestowania w kupno, ale również ze zobowiązaniami podatkowymi oraz kosztami utrzymania. Jest to więc opcja zarezerwowana dla firm rozporządzających dużym kapitałem, które nie planują w najbliższej przyszłości przeznaczać znaczniejszych środków finansowych na rozwój przedsiębiorstwa czy wdrażanie w działalność produkcyjną bądź usługową nowych technologii. Ważnym czynnikiem jest również stabilność gospodarcza. Na zakup własnego lokalu decydują się najczęściej przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji rynkowej, rozpoznawalne przez szerokie grono klientów zainteresowanych daną branżą.