Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany

2015-12-01  |  Wynajem

Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, a jednocześnie zastanawiasz się nad zakupem mieszkania pod wynajem, dobrym rozwiązaniem może okazać się zakupienie nieruchomości „na firmę”.

Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego. Tego typu ryczałt to uproszczony sposób opodatkowania prowadzonego przedsiębiorstwa.

Na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie nieruchomości „na firmę” należy pamiętać o tym, kto będzie prawnym właścicielem lokalu. Zakupu nieruchomości musi dokonać osoba fizyczna, która prowadzi działalność. To ona będzie właścicielem lokalu, a nie jego firma. Jeśli ta osoba jest w związku małżeńskim bez rozdzielności majątkowej, nieruchomość ląduje we wspólnym majątku tych dwóch osób.

Jak skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Prowadząc działalność gospodarczą chcemy dodatkowo wynająć swój lokal mamy podstawę do skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego. Jest to uproszczona forma rozliczenia podatku dla osób prowadzących działalność gospodarczą. W tym przypadku podatek płacony jest od przychodu. Nie ma możliwości, aby obniżyć wysokość podatku o koszty uzyskania przychodu. Forma tego ryczałtu skierowana jest do przedsiębiorców prowadzących swoją działalność indywidualnie lub w spółkach osobowych. Jeśli podatnik wynajmuje lokal może skorzystać z ryczałtu w wysokości 8,5 % przychodu uzyskiwanego z tego tytułu. Wybór tej formy opodatkowania przedsiębiorca może dokonać do 21 stycznia każdego roku podatkowego.

Kiedy nie można skorzystać z ryczałtu ewidencjonowanego?

Forma ryczałtu ewidencjonowanego nie może być stosowana w każdym przypadku, gdy przedsiębiorca wynajmuje lokal. Jedną z takich sytuacji jest wynajem związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wtedy podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych lub na zasadzie podatku liniowego w wysokości 19 %. Ważnym aspektem jest brak możliwości korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego dla podatników, którzy prowadzą firmę i uzyskują przychody jedynie z wynajmu. Dotyczy to jednego lub kilku lokali. Urząd Skarbowy może wtedy podważyć zasadność stosowania ryczałtu. Należy pamiętać, że jeśli prowadzimy dobrze prosperującą firmę, a dodatkowo chcemy wynająć mieszkania i czerpać z tego dochód, to ryczał ewidencjonowany jest właśnie dla nas. Nie jest on jednak skierowany do firm działających jedynie w branży nieruchomości.

Jak widać zależności jest tu sporo. Jeśli nie zatrudniamy księgowej, warto wybrać dobry program do faktur VAT, aby nie popełnić żadnych błędów w rozliczeniach podatkowych.