Remont i naprawy w wynajmowanym mieszkaniu – jak dogadać się z właścicielem?

Remont i naprawy w wynajmowanym mieszkaniu – jak dogadać się z właścicielem?

2019-12-09  |  Wynajem

W mieszkaniach przeznaczonych na wynajem wszystko powinno działać sprawnie i wyglądać przyzwoicie. Wynajmujący powinni o tym pamiętać. Nie zawsze jednak wszystkie koszty napraw i remontów są po ich stronie. Za co płaci i co wykonuje najemca?

Kto naprawia usterki i płaci za naprawy?

Wynajmujący jest zobowiązany utrzymywać wynajmowany lokal w stanie przydatności do użytku. Jeśli więc wynajmowana rzecz zepsuje się czy zużyje, to właściciel mieszkania musi postarać się o przywrócenie jej sprawności lub zakup nowego odpowiednika. Oczywiście ponosi on wtedy również koszty.

W sytuacjach, kiedy wynajmujący nie wywiązuje się z tego obowiązku, najemca może wziąć sprawy we własne ręce i naprawić usterkę lub wymienić wadliwy sprzęt, ale w dalszym ciągu na koszt wynajmującego. Czasem można dopominać się również obniżenia wysokości odstępnego lub zerwania umowy bez okresu wypowiedzenia.

Wyjątek stanowią oczywiście sytuacje, w których to najemca zawinił i coś uległo zniszczeniu z jego winy lub ze względu na jego niedbałość. Również drobne naprawy, poprawki i usterki leżą z reguły po stronie najemcy. Innymi słowy, nie z każdą zepsutą uszczelką czy przepaloną żarówką musimy, jako najemcy, udawać się po pomoc do właściciela mieszkania. Ale jeżeli zepsuje się nam zmywarka, choć używaliśmy jej zgodnie z zasadami, jej serwisem lub wymianą powinien zająć się właściciel.

 

Nie ten kolor ściany i zepsuta instalacja

Najemca również ma swoje obowiązki. Jest np. odpowiedzialny za czyszczenie i konserwacje wielu sprzętów oraz wyposażenia znajdujących się w mieszkaniu. Z korzyścią dla obu stron powinien więc dbać o wszystko, z czego korzysta. Najemca może też mieć potrzebę ulepszenia czegoś, dzięki czemu poprawi się jego komfort życia w lokalu.

Jeśli chce przemalować kuchnię powinien zapytać o zgodę najemcę, ale koszty tego przedsięwzięcia ponosi on sam, zwłaszcza wtedy, kiedy ściany są w dobrym stanie. Inaczej będzie, gdy remont lokalu stał się konieczny np. ze względu na wymianę szwankującej instalacji. Z reguły koszty większego remontu ponosi właściciel. W praktyce różne czynności należy traktować indywidualnie.