Przygotowujemy mieszkanie do kolejnego wynajmu, czyli wiedza w pigułce

Przygotowujemy mieszkanie do kolejnego wynajmu, czyli wiedza w pigułce

2016-06-23  |  Wynajem

Wynajmowanie mieszkań, zarówno na krótki, jak i długi czas, staje się coraz bardziej popularne. Przeprowadzamy się w związku z pracą, studiami czy stażami.

Taka forma mieszkania jest nie tylko tańsza, ze względu na brak konieczności zaciągania wieloletniego kredytu na kupno własnego M, ale także zapewnia większą swobodę w zmianie miejsca zamieszkania. Jesteś właścicielem wynajmującym mieszkanie? Zobacz, co powinieneś wiedzieć na temat przygotowania go pomiędzy kolejnymi lokatorami.

Wynajmując mieszkanie, większość właścicieli zabezpiecza się na wszelki wypadek pobraniem kaucji. Z reguły wynosi ona wartość jednomiesięcznego czynszu wraz z odstępnym i służyć ma przede wszystkim pokryciu ewentualnych szkód wyrządzonych przez opuszczających lokum lokatorów: przeprowadzeniu niezbędnych remontów, wymianie lub naprawie wyposażenia itp. Jednak nawet, jeśli lokatorzy pozostawili mieszkanie w takim samym stanie, w jakim je zastali i kaucja trafia z powrotem w ich ręce, jako właściciel masz obowiązki, które musisz wykonać jeszcze zanim wprowadzą się kolejni najemcy. Co do nich należy?

Warto najpierw określić, komu i na jak długo będziesz wynajmować mieszkanie – od tego zależy zakres Twoich prac. Jeśli wiesz, że kolejni najemcy są zainteresowani podpisaniem umowy nawet na kilka lat z góry, warto podnieść standard lokum.

W tym przypadku ważne jest opróżnianie mieszkania – na przykład z mebli i wszelkich rzeczy należących do poprzednich lokatorów lub do Ciebie. Z reguły długoterminowy wynajem wiąże się bowiem z tym, że lokatorzy chcą wstawić własne meble.

Podstawowym obowiązkiem właściciela mieszkania jest zapewnienie bezpieczeństwa lokatorom. W pierwszej kolejności musisz więc przeprowadzić wszelkie prace związane z naprawą instalacji elektrycznej (jeśli tylko cokolwiek jest z nią nie tak), gazowej czy wodociągowej, a także naprawić wszystkie usterki, które w sposób pośredni lub bezpośredni zagrażać mogą zdrowiu lub życiu najemców.

Standard mieszkania powinien być także przyzwoity – to znaczy: jeśli ostatni remont widziało ono kilkanaście lat temu, o czym świadczy odpadająca farba ze ścian czy meble jeszcze po Twoich dziadkach, Twoje szanse na znalezienie godnego zaufania najemcy drastycznie spadną.