Oglądanie mieszkania przed wynajmem – na co zwrócić uwagę?

Oglądanie mieszkania przed wynajmem – na co zwrócić uwagę?

2015-12-23  |  Wynajem

Większość poradników dotyczących wynajmu skupia się na wskazówkach dotyczących umowy i innych kwestii formalnych. Tymczasem równie istotne jest zwrócenie uwagi na wyposażenie mieszkania, a zwłaszcza kilku istotnych elementów.

Okna

To od nich zależy naświetlenie pokoju, one też są w dużej mierze odpowiedzialne za ubytek ciepła podczas zimy. Podczas oglądania mieszkania sprawdźmy, czy są szczelne i nie mają odbarwień (świadczących o zmianach w strukturze), czy otwierają się i zamykają bez problemów. Warto przyjrzeć się również okuciom, które mogą być naprawione tylko przez specjalistę.

Ściany

Przyjrzyjmy się, czy nie ma na nich odbarwień lub nierówności, śladów grzyba i pleśni. Wytrzymałość tynku sprawdzimy, delikatnie pukając w ścianę: jeśli usłyszymy głuchy odgłos, oznacza to, że tynk nie trzyma się podłoża. Warto zapytać właściciela, czy wyraża zgodę na odmalowanie mieszkania lub – w razie problemów – poniesie koszty remontu.

Instalacje

Sprawdźmy ciśnienie wody, szczelność rur oraz drożność odpływów ściekowych. Przyjrzyjmy się gniazdkom elektrycznym, kablom (powinny być spięte lub zakryte, by nie przeszkadzały w codziennym funkcjonowaniu), zapalmy światło w każdym pomieszczeniu, sprawdzając, czy wszystkie przełączniki działają. Warto zwrócić uwagę, czy nic charakterystycznie nie bzyczy, a także zapytać właściciela, kiedy była przeprowadzana ostatnia kontrola lub modernizacja elektryki. Nie zapominajmy o instalacji gazowej: sprawdźmy szczelność rur oraz palników kuchennych.

Balkon

Przyjrzyjmy się jego konstrukcji, sprawdźmy stan balustrady. Jeśli planujemy posadzić rośliny czy – w przypadku większej przestrzeni – urządzić kącik zieleni, zobaczmy czy znajduje się na nim miejsce na doniczki balkonowe.

Przynależne pomieszczenia

Czy wraz z mieszkaniem otrzymujemy dostęp do piwnicy, suszarni, garażu lub miejsca parkingowego? Warto zapytać właściciela o takie szczegóły.

Dodatkowe informacje

Jeśli zależy nam na konkretnym metrażu, sprawdźmy, czy faktyczna wielkość mieszkania zgadza się z tą podaną w treści ogłoszenia. Poza samym wyposażeniem zwróćmy uwagę na otoczenie bloku: bliskość sklepów i punktów usługowych, skomunikowanie z centrum i resztą miasta. Zapytajmy o sąsiadów oraz powód wyprowadzki poprzednich lokatorów – choć na pierwszy rzut oka wydaje się to mało istotne, może nam dostarczyć przydatnych informacji.