Nieruchomość dla studenta - lepiej wynajmować czy kupić?

Nieruchomość dla studenta - lepiej wynajmować czy kupić?

2015-06-30  |  Wynajem  |  

Kiedy dziecko wybiera się na studia do innego miasta, rodzice mogą zapewnić mu zakwaterowanie w domu studenckim, na stancji lub wynająć albo kupić mieszkanie. Czy inwestycja w zakup mieszkania dla studenta jest korzystniejsza niż jego wieloletnie wynajmowanie?

Student w wynajętym lokum

W Polsce jest około 1,5 mln studentów, z których większą część stanowią studenci przyjezdni do takich ośrodków akademickich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Nie wszyscy mają tyle szczęścia, aby przydzielono im miejsce w domach studenckich. Dlatego poszukują mieszkania do wynajęcia. Największą popularnością cieszą się przy tym dwu lub trzypokojowe mieszkania, w których mieszka kilkoro studentów, co obniża koszty na osobę za czynsz i media oraz odstępne dla właściciela nieruchomości.

Kupić i wynajmować

Alternatywną możliwością zapewnienia swojemu studiującemu dziecku prywatnego lokum w obcym mieście jest zakup nieruchomości mieszkalnej oraz wynajmowanie jej pokoi dla innych żaków. Serwis Home Broker sprawdził, czy taka operacja jest opłacalna.

Zakładając, że mieszkanie w jednym z największych miast w Polsce, w którym zlokalizowane są uczelnie wyższe, kosztuje około 400 tys. zł, a inwestor prócz umieszczenia w nim swojego dziecka wynajmuje lokal 3 innym studentom, licząc po co najmniej 600 zł za osobę, to jest to atrakcyjna inwestycja. Kupujący nie musi płacić za wynajem mieszkania dla swojego dziecka, a jednocześnie ma 1800 zł wpływu. Z wyliczeń Home Broker wynika, że za wynajęcie takiego mieszkania trzeba zapłacić 2,5-2,7 tys. zł miesięcznie. Po uwzględnieniu więc czynszu i podatku do zapłaty, miesięcznie najemca-inwestor, rodzic studenta, ma w portfelu ponad 1200 zł nadwyżki. Jako że nie musi wydawać 600 zł na wynajem dla dziecka, ma 1800 zł miesięcznie w kieszeni.

Kupując mieszkanie na kredyt trzeba liczyć się z ratą w wysokości około 2 tys. zł miesięcznie - o 200 zł więcej, niż suma do dyspozycji miesięcznie przez inwestora. Dzięki tak niskim kosztom można jednak zapewnić odpowiednie warunki mieszkalne swojemu dziecku na studiach i powoli spłacać mieszkanie, którego wartość w przyszłości może wzrosnąć.