Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

2019-05-27  |  Wynajem

Chcesz wynająć mieszkanie? Dowiedz się, co należy zrobić przed podpisaniem umowy z wynajmującym.

Właśnie zbliża się schyłek sezonu na rynku najmu: studenci masowo będą opuszczać mieszkania, by we wrześniu i październiku na ich miejsce pojawili się nowi. To odpowiedni czas na przygotowanie lokalu do wynajmu. Właściciele nieruchomości wkrótce będą więc mieli ręce pełne roboty. Jeśli jeszcze nie wynajmowałeś mieszkania, dowiedz się, o co warto zadbać, nim zamieścisz ogłoszenie w internecie.

 

Komu chcesz wynająć mieszkanie?

To pierwsze pytanie, które powinieneś sobie zadać. Innego lokalu będzie potrzebował student, innego wysokiej rangi przedsiębiorca. A może zamierzasz wynająć lokal rodzinie z dziećmi? Wybór grupy docelowej powinien być uzależniony od standardu nieruchomości, liczby pokoi, lokalizacji, a także okolicznej infrastruktury. Na przykład nieprzechodnie pokoje są dużym atutem dla studentów, ale już niekoniecznie dla rodziny z małymi dziećmi. Warto więc uwzględnić wszystkie dobre strony lokalu i wyeksponować je w ogłoszeniu i podczas prezentacji.

 

Uspójnij aranżację

Aby wywrzeć pozytywne wrażenie na potencjalnym wynajmującym, postaraj się zaaranżować przestrzeń mieszkaniową tak, by była spójna, zarówno pod względem kolorystycznym, jak również wykończeniowym. Najlepszym rozwiązaniem będą proste, bezpretensjonalne formy i nienachalne kolory. Zbyt ekstrawagancki wystrój może odstraszać, a przecież zależy Ci na tym, by łatwo i szybko znaleźć osobę chętną na wynajem.

 

Zadbaj o sprzęt AGD

Sprzęt AGD jest dodatkowym atutem oferty mieszkaniowej, dlatego warto zainwestować w pralkę, lodówkę, kuchenkę i odkurzacz. To absolutne minimum. Lokale pozbawione tych sprzętów nie cieszą się dużym powodzeniem na rynku. Jest zrozumiałe samo przez się, że wynajmujący wolałby zaoszczędzić na kupnie nowej lodówki czy innego niezbędnego urządzenia. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy wszystkie te sprzęty działają, jak należy.

 

Zainwestuj w dodatki

Aby uatrakcyjnić swoją ofertę, możesz ożywić wnętrze mieszkania ciekawymi i niebanalnymi dodatkami. Jeśli aranżacja wnętrz to dla Ciebie czarna magia, skorzystaj z usług firmy zajmującej się home stagingiem. Nie jest to duży wydatek, a znacznie zwiększa szanse na wynajem. Kolorowe poduszki, ramki na obrazy, rośliny itp. akcenty mogą mieć duży udział w całościowym wrażeniu, jakie na potencjalnym wynajmującym zrobi Twoje mieszkanie.

 

Stosując się do powyższych rad, łatwiej Ci będzie wynająć mieszkanie. Na rynku najmu, jak wszędzie indziej, panuje duża konkurencja, zwłaszcza w wielkich miastach, dlatego w trosce o swoje własne dobro warto dołożyć starań, by lokal prezentował się jak najefektowniej.