Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

2014-12-31  |  Wynajem  |  

Wynajem mieszkania zawsze wiąże się z ryzykiem. Bardzo często zdarza się, że lokatorzy nie dbają o wynajmowany lokal, niszczą wyposażenie lub zalegają z opłatą czynszu. Jak uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy wynajmowaniu mieszkania?

Umowa

Przy wynajmie najważniejsza jest umowa. Jest ona zabezpieczeniem dla właściciela mieszkania, dlatego powinna być bardzo szczegółowa i dobrze napisana. Jeżeli nie wiemy, jak dokładnie napisać umowę, warto skorzystać z pomocy prawnika lub notariusza. Co umowa najmu powinna zawierać?

Przede wszystkim podstawowe dane osób zawierających umowę, czas obowiązywania umowy oraz czas wymówienia. Bardzo istotne jest określenie wysokości opłaty oraz terminu płatności. Aby zabezpieczyć meble i sprzęty przed zniszczeniem, w umowie należy dodać zapis o tym, że za wszelkie zniszczenia odpowiada najemca. Dodatkowo trzeba sporządzić szczegółową listę wyposażenia oraz zapisać informacje o stanie technicznym pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem jest pobranie na początku najmu kaucji, która pokryje koszt napraw ewentualnych szkód.

 

Lokatorzy

Zanim zdecydujemy się na wynajem, warto poznać osoby, które będą wynajmowały od nas mieszkanie. W tym celu powinniśmy sprawdzić wiarygodność potencjalnego najemcy. Dobrym pomysłem jest zrobienie „wywiadu” i zadanie jak największej ilości pytań, np. jakie są jego zainteresowania, czym się zajmuje zawodowo i czy w ogóle pracuje – to pytanie pozwoli nam wywnioskować czy najemca jest w stanie opłacać wynajem bez żadnych problemów i opóźnień.

AJ