Co warto uwzględnić przy wynajmowaniu mieszkania?

Co warto uwzględnić przy wynajmowaniu mieszkania?

2019-04-10  |  Wynajem

Wprawdzie wynajęcie mieszkania nie jest tak poważną decyzją jak kupno nieruchomości, ale mimo wszystko warto przed podpisaniem umowy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Poniżej podpowiadamy, co uwzględnić przed podjęciem decyzji.

Umowę wynajmu można co prawda w każdej chwili wypowiedzieć (o ile znajduje się w niej stosowny zapis), ale po co narażać się na różne nieprzyjemności i zadawać sobie trud ponownego szukania stancji, skoro można wszystko przemyśleć i zaplanować już przed podjęciem decyzji? Dużym ułatwieniem może być postawienie sobie kilku pytań przed rozpoczęciem poszukiwań. Jakie to pytania i na co zwrócić uwagę przy oględzinach upatrzonego lokalu? O tym poniżej.

 

Z kimś czy w pojedynkę?

Nie każdy może sobie pozwolić na wynajem mieszkania tylko dla siebie. Częściej można spotkać się z sytuacją, w której grono znajomych wynajmuje lokum wspólnie. Zarówno mieszkanie w pojedynkę, jak i ze znajomymi ma swoje plusy i minusy. O tym, czy przeważać będą te pierwsze, czy drugie, decyduje przede wszystkim charakter danej osoby, charakter relacji łączącej ją z innymi wynajmującymi oraz przyzwyczajenia i upodobania wszystkich lokatorów. Wspólne mieszkanie z kimś, nawet z najbardziej lubianym znajomym, może okazać się poważną próbą dla znajomości. Wiele zależy od dobrych chęci i przestrzegania ustalonych wcześniej zasad. Zwłaszcza jeśli mieszkamy z kimś nieznajomym, z kim nawiązaliśmy kontakt na przykład dzięki zamieszczeniu ogłoszenia w internecie, powinniśmy trzymać się reguł i nie naruszać prywatności drugiej osoby.

 

Lokalizacja

Lokalizacja ma kluczowe znaczenie przy wynajmowaniu mieszkania. Najlepiej byłoby oczywiście zamieszkać w miejscu, z którego łatwo i szybko moglibyśmy dojechać na uczelnię czy do pracy. Nie zawsze jednak mamy taką możliwość. Na ogół mieszkania umiejscowione w atrakcyjnych lokalizacjach są znacznie droższe. Z drugiej strony inwestując więcej pieniędzy, oszczędzamy czas, który musielibyśmy przeznaczyć na dojazdy. To kwestia indywidualna, czy bardziej będzie się opłacało jedno bądź drugie.

 

Najbliższe otoczenie

Wybierając mieszkanie, warto rozejrzeć się po okolicy: czy jest malownicza, czy nie przytłacza dużym nagromadzeniem budynków itd. Wydawałoby się, że są to kwestie marginalne, ale z upływem czasu to, co początkowo nie zaprzątało naszej uwagi, może stać się drażliwą niedogodnością. Istotna jest też okoliczna infrastruktura.

 

Uwzględnienie wszystkich istotnych przy wynajmie mieszkania czynników ułatwi Ci podjęcie trafnej decyzji. Nie warto kupować kota w worku, a później przeprowadzać się z jedno miejsca w inne. Najlepiej od razu zwrócić uwagę na wszystkie szczegóły.