Wartość rynkowa nieruchomości: co ją zaniża?

Wartość rynkowa nieruchomości: co ją zaniża?

2019-05-27  |  Sprzedaż

Wiele czynników ma wpływ na wartość rynkową nieruchomości. Poniżej zebraliśmy najważniejsze z nich.

O wartości rynkowej mieszkania nie decyduje wyłącznie jego stan techniczny, wystrój oraz wyposażenie. Jest wiele pięknych, zadbanych i przestronnych mieszkań, które są tańsze niż lokale skromniejsze i mniej zasobne, ale za to atrakcyjne pod innymi względami. Pokusimy się w tym artykule o zestawienie najistotniejszych czynników, które mogą zaniżać wartość rynkową nieruchomości.

 

Niezbyt dogodna lokalizacja

Nawet jeśli Twoje mieszkanie zostało zaaranżowane przez profesjonalnego projektanta wnętrz i wyposażone w najlepszej jakości meble, nie przesądza to wcale o jego wartości rynkowej, choć niezaprzeczalnie ma na nią znaczny wpływ. O wiele ważniejsza jest jednak lokalizacja nieruchomości. Największym powodzeniem cieszą się lokale położone w spokojnych i zacisznych miejscach, dobrze skomunikowanych z centrum i mających odpowiednio rozbudowaną infrastrukturę. Najmniej atrakcyjne są nieruchomości znajdujące się w podejrzanych, niebezpiecznych dzielnicach.

 

Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

Istotne znaczenie mają również wdrożone przez urząd miasta projekty dotyczące zagospodarowania otoczenia nieruchomości. Co z tego, że mieszkanie położone jest obecnie w bardzo dogodnej lokalizacji, skoro za rok lub dwa w pobliżu powstaną hałaśliwe fabryki? Potencjalni nabywcy uwzględniają więc przy zakupie mieszkania Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego (w skrócie MPZP), dostępne na ogół w internecie.

 

Status zabytku

Nieruchomości, które kwalifikuje się jako zabytki, mają wprawdzie wartość historyczną, ale nie wpływa ona dodatnio na wartość rynkową. Właściciel lokalu znajdującego się w zabytkowej kamienicy może doświadczać licznych trudności natury prawnej i administracyjnej przy próbach remontu. Konieczna jest zawsze zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków.

 

Wskazane powyżej czynniki mogą zaniżać wartość rynkową mieszkania. Zawsze można jednak uatrakcyjnić ofertę na różne sposoby. Czasem wystarczy generalny remont, innym razem warto dokupić odpowiednie meble lub zasięgnąć porady projektanta wnętrz.