Sprzedajemy dom – co trzeba wiedzieć?

Sprzedajemy dom – co trzeba wiedzieć?

2016-06-27  |  Sprzedaż

Handel na rynku nieruchomościami jest coraz bardziej powszechny. Wielu ludzi kupuje domy lub mieszkania nie z myślą o zapewnieniu sobie w nich spokojnej przyszłości, a po to, by sprzedać je z zyskiem.

Czasem do zmiany miejsca zamieszkania zmuszają jednak inne okoliczności. Niezależnie od tego, jaki jest powód sprzedaży nieruchomości, warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować się do niej jak najlepiej.

 

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Jeśli chcesz sprzedać swój dom, warto, byś wiedział o kilku ważnych kwestiach związanych z tą procedurą. Po pierwsze, trzeba uregulować wszystkie kwestie prawne związane z nieruchomością, aby sprzedaż odbyła się dla obu stron bez żadnych problemów. Druga ważna sprawa to estetyka i stan nieruchomości. Nie warto ukrywać przed potencjalnym nabywcą faktycznego stanu domu ani maskować usterek. Oczywistym jest, że każdy chce otrzymać jak najbardziej korzystną zapłatę, jednak nie warto ryzykować złych stosunków z kupującym lub nawet pozwu sądowego za zatajenie ważnych kwestii. Wyjścia są dwa: albo naprawisz wszystkie usterki i doprowadzisz dom do takiego stanu, by znalazło to odbicie w proponowanej przez Ciebie cenie, albo w ogłoszeniu o sprzedaży wyraźnie wymień te usterki lub niedogodności, które wpływają na standard nieruchomości. Adekwatnie do nich obniż także cenę.

 

Pamiętaj o dobrym wyglądzie

Kolejna kwestia to zadbanie o stan wizualny budynku – nie od dziś wiadomo, że „jak Cię widzą, tak Cię piszą”, dlatego potencjalny nowy właściciel z pewnością zapamięta, jakie wrażenie dom zrobił na nim już na początku. Przygotowując go do oglądania, zadbaj o szczegóły – doklej odstające listwy, wyczyść plamy na dywanach, ścianach czy schodach, a także zadbaj o estetykę ogródka, jeśli takowy posiadasz. Dom, który zrobi dobre pierwsze wrażenie, ma większą szansę na nowego nabywcę. Pierwsze i najważniejsze wrażenie robi stan elewacji – to główna wizytówka domu. W ogłoszeniu musisz określić także, czy nieruchomość sprzedajesz wraz z wyposażeniem, czy bez. Jeśli bez, pierwszą kwestią po podpisaniu umowy sprzedaży będzie wywóz mebli łącznie z pozostałym wyposażeniem, które nie wchodzi w przedmiot sprzedaży. Nie zapominaj także o otoczeniu - zrób porządki na podjeździe czy w ogrodzie (zobacz, jak łatwo pozbyć się zielonych odpadów), przystrzyż żywopłot i opróżnij altanki czy szopy z narzędziami.