Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania

2015-01-19  |  Sprzedaż  |  

System podatkowy obowiązujący w Polsce powoduje, że przy właściwie każdej dokonywanej przez nas transakcji musimy upewnić się, czy nie musimy zapłacić odpowiedniej należności urzędowi skarbowemu. Zaniedbywanie tego typu spraw może niekiedy sprowadzić na nas poważne problemy i spore kary finansowe.

Doskonałym przykładem sytuacji, w której musimy rozliczyć się z podatku, jest sprzedaż mieszkania. Konieczne jest wówczas uregulowanie podatku dochodowego; rozliczenie się z niego różni się jednak nieco od innych płatności. W tym przypadku trzeba najpierw odpowiednio obliczyć kwotę należności, a ponadto dowiedzieć się, czy nie przysługują nam stosowne ulgi.

Na samym początku musimy pamiętać, że podatek muszą zapłacić jedynie te osoby, które sprzedają mieszkanie w okresie do pięciu lat od jego nabycia; czas ten liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym taka transakcja nastąpiła. W praktyce oznacza to, że jeżeli kupiliśmy nieruchomość dekadę wcześniej, urząd skarbowy nie uzna jej sprzedaży za nasz dochód, a my sami zostaniemy zwolnieni z konieczności spłaty podatku. W innej sytuacji należy zapłacić standardową stawkę 19% podatku od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości. Dochód obliczany jest na podstawie różnicy pomiędzy kwotą, za jaką nabyliśmy mieszkanie a sumą, za którą je sprzedajemy – z uwzględnieniem wszelkich dodatkowych kosztów amortyzacyjnych czy związanych z formalnościami obowiązującymi przy takiej transakcji. Jeśli w mieszkaniu byliśmy zameldowani przez minimum 12 miesięcy, przy rozliczaniu się z podatku będzie nam przysługiwała specjalna ulga – musimy jedynie zgłosić to w urzędzie skarbowym.

 

BG