Mieszkanie - sprzedaż czy wynajem?

Mieszkanie - sprzedaż czy wynajem?

2015-11-29  |  Sprzedaż  |  

Odziedziczone w spadku lub kupione "na zapas" w okresie boomu kredytowego mieszkanie przedstawia wprawdzie realną wartość, ale w pewnych okolicznościach może stać się obciążeniem.

Niezamieszkany lokal wymaga regulowania comiesięcznych opłat administracyjnych i za dostawę mediów. To spore obciążenie dla domowego budżetu, warto rozważyć którąś z opcji, by móc czerpać zyski z posiadanej nieruchomości.

Jedną z możliwości jest sprzedaż. Dobrze jest wcześniej przeprowadzić solidne badania rynku, by stwierdzić, jaką kwotę możemy uzyskać. W tej chwili mamy sytuację nadpodaży na rynku mieszkań - po przykręceniu przez banki śruby kredytowej sprzedaż znacznie spadła, a co za tym idzie obniżyły się ceny. Oszacowanie realnej wartości mieszkania z uwzględnieniem wszystkich parametrów (lokalizacja, standard, rok budowy itp.) pozwoli nam określić jego wartość nabywczą. Obserwując podobne oferty należy zdać sobie sprawę, że cena, której zażądamy, powinna być atrakcyjniejsza od konkurentów - tylko wtedy będziemy mogli szybko i bezproblemowo pozbyć się lokalu. Jeśli mamy czas, możemy zająć się tym sami, w przeciwnym razie dobrze jest zlecić sprzedaż profesjonalnej agencji handlu nieruchomościami, która za niewielką prowizją zajmie się reklamowaniem naszej oferty, udostępnianiem jej potencjalnym klientom, a także przygotuje wszelkie formalności związane z podpisaniem notarialnej umowy sprzedaży. Jeśli mamy pomysł na zainwestowanie gotówki, tym lepiej - już wkrótce możliwy będzie spory jej dopływ, o ile nasza oferta okaże się atrakcyjną na tle innych.

Wynajem mieszkania jest sprawą nieco bardziej kłopotliwą, jednak w dłuższej perspektywie bardziej opłacalną. Przy zaproponowaniu atrakcyjnej stawki czynszowej stosunkowo szybko będziemy mogli znaleźć najemcę. Poza regulowaniem comiesięcznych opłat z tytułu eksploatacji, będzie on dodatkowo zasilał nasz budżet czynszem najmu. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne dla osób, które nie potrzebują pilnego zastrzyku większej gotówki, a chcą zatrzymać mieszkanie np. z myślą o dzieciach. W Internecie dostępne są wzory umów najmu, dobrze jest też rozważyć wpłatę kaucji (z reguły w wysokości 1-3 czynszów), która będzie zabezpieczeniem na poczet ewentualnych zniszczeń. Tu również można skorzystać z usług biura obrotu nieruchomościami by mieć pewność, że wszelkie formalności zostaną przeprowadzone profesjonalnie i zgodnie z obowiązującym prawem. Wprawdzie trzeba liczyć się z tym, że najemcy będą się zmieniać co pewien czas, jednak znalezienie następnych i podpisanie kolejnej umowy to niewielki kłopot biorąc pod uwagę regularny zysk. Odkładając pieniądze z czynszu na oprocentowany rachunek, w perspektywie kilkunastu lat możemy uzbierać sumę porównywalną z tą, jaką osiągnęlibyśmy ze sprzedaży, a jednocześnie wciąż dysponować mieszkaniem.

Kupno mieszkania dla wielu osób wciąż pozostaje poza zasięgiem ich możliwości finansowych. Dysponując własnym lokalem nie należy postępować zbyt pochopnie, gdyż pozbycie się go może wprawdzie w krótkim czasie przynieść zysk, jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest zachowanie praw własności przy jednoczesnym czerpaniu z tego korzyści.