Jak pozbyć się starych mebli? 5 sprawdzonych sposobów

Jak pozbyć się starych mebli? 5 sprawdzonych sposobów

2017-06-14  |  Sprzedaż

Planujesz generalny remont mieszkania i nie wiesz, co zrobić ze starymi meblami? A może po prostu znudziły ci się one i chcesz je wymienić?

Zwykły śmietnik nie jest najlepszym miejscem na stare meble. Jeśli chciałbyś pozbyć się niepotrzebnych już sprzętów, rozejrzyj się po okolicy w poszukiwaniu specjalnego kontenera na odpady wielkogabarytowe. Najtaniej jest oczywiście samemu zawieźć rzeczy do najbliższego punktu zbiórki odpadów. Ale niechcianych mebli można pozbyć się też w inny sposób. Oto 5 propozycji, które z pewnością cię zaciekawią. 

 

1. Oddaj stare meble znajomym

Jeżeli twoje stare meble wcale nie są w złym stanie, możesz oddać je znajomym, którym bardziej się przydadzą. W rozmowie ze znajomymi koniecznie podkreśl, że meble chcesz oddać za darmo i nie domagasz się żadnej zapłaty, dużo szybciej znajdziesz zainteresowanych. Możesz również swój zamiar ogłosić na portalu społecznościowym, dodać kilka ciekawych zdjęć, uzasadnić swoją decyzję itd. W ten sposób na pewno znajdziesz zainteresowanych.

 

2. Ogłoszenie w internecie

Na forach i blogach internetowych ludzie często pytają o możliwość zakupu starych, używanych mebli. Możesz się zarejestrować jako nowy użytkownik i zamieścić tam ogłoszenie, w którym napiszesz, co masz do zaoferowania, w jakiej cenie (możesz oddać za darmo, wówczas szybciej znajdziesz zainteresowanych), dodasz kilka interesujących i atrakcyjnie wykonanych zdjęć. Pamiętaj, by odpowiednio zachęcić odbiorcę. Pierwsze wrażenie jest ważne i w dużej mierze wpływa na decyzję o zakupie.

 

3. Popularna wyprzedaż garażowa

Coraz większą popularnością, zwłaszcza w dużych miastach (takich jak np. Warszawa), cieszy się tzw. wyprzedaż garażowa. Polega ona na wystawianiu przed garaż, blok czy dom rzeczy, które masz do zaoferowania. Jeżeli w twojej miejscowości nie ma takiej możliwości, możesz przewieźć stare meble tam, gdzie akurat odbywa się taka wyprzedaż. Możliwe, że coś, co tobie wydaje się już mało atrakcyjne, kogoś innego zainspiruje do wykonania całkowicie nowych rzeczy.

 

4. Utylizacja mebli

Kolejnym sposobem na pozbycie się starych niepotrzebnych mebli jest utylizacja. UWAGA! Pamiętaj, by nie utylizować niepotrzebnych mebli na własną rękę, jest to niebezpieczne dla środowiska naturalnego i stanowi również dość duże zagrożenie dla życia i zdrowia. Samodzielna utylizacja jest dość rozpowszechniona szczególnie na wsiach, gdzie mało jest miejsc przeznaczonych do bezpiecznej i profesjonalnej obróbki odpadów. W dużych miastach, takich jak Warszawa, firm zajmujących się utylizacją jest sporo. Jedną z nich jest np. Centrum Przeprowadzki; więcej informacji na temat tej firmy znajdziesz tutaj. Dzięki takim miejscom utylizacja mebli w Warszawie odbywa się bezpiecznie i bezproblemowo. Jeśli mieszkasz w małej miejscowości, zawsze możesz skorzystać z oferowanego przez tę firmę przewozu mebli. Wówczas stare wyposażenie zostanie przetransportowane w miejsce docelowe, gdzie specjaliści dokonają segregacji i utylizacji. 

Najważniejszym plusem utylizacji mebli jest możliwość ponownego spożytkowania odzyskanego w toku obróbki drewna. Każda odzyskana tona drewna ogranicza emisję CO2 do atmosfery o (uwaga!) aż 2 tony. CO2 zawiera dużą ilość substancji toksycznych, które na skutek spalenia dostają się do atmosfery i zanieczyszczają środowisko. Dlatego też meble wyrzucane z domu nie powinny trafiać na wysypiska śmieci wraz z innymi odpadami.


5. Nowe oblicze starego - renowacja mebli

Renowacja jest doskonałą alternatywą dla utylizacji mebli. Mebel, który tobie wydaje się mało atrakcyjny, innym może posłużyć jeszcze przez długie lata. Pięknie odnowione stare meble są doskonałą ozdobą mieszkań. Można je poddać konserwacji i sprawić, że będą wyglądały tak samo albo nawet lepiej, niż wyglądały kiedyś, tuż po zakupie. Stosuje się to zwłaszcza do starych drewnianych krzeseł czy stolików - wyszlifowane i pomalowane na wybrany kolor, znów wyglądają bajecznie.


A oto kilka przykładów odnowionych mebli:
Jak się okazuje, możliwości masz naprawdę sporo. Powyżej wymieniliśmy tylko kilka najbardziej popularnych. Możesz również przeczytać ten artykuł, być może zainspiruje cię on do zastosowania nieszablonowych rozwiązań w zakresie aranżacji wnętrz przy użyciu starych mebli, np. decoupage’u.