Jak długo trwa sprzedaż mieszkania?

Jak długo trwa sprzedaż mieszkania?

2019-04-10  |  Sprzedaż

Na pytanie zawarte w tytule nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Czas sprzedaży uzależniony jest od wielu czynników, które wyłuszczamy poniżej.

Aby transakcja kupna-sprzedaży nieruchomości była udana, powinna zamykać się w przyzwoitym horyzoncie czasowym. Zbyt długie oczekiwanie na decyzję drugiej strony bądź różne formalne utrudnienia mogą napsuć krwi, a w skrajnych sytuacjach nawet skłonić jedną ze stron do rezygnacji z zawarcia umowy.

 

Rodzaj nieruchomości

Czas sprzedaży nieruchomości uzależniony jest przede wszystkim od jej rodzaju. Biorąc pod uwagę dane statystyczne, najszybciej „pozbywają się” swoich nieruchomości właściciele mieszkań w blokach lub budynkach wielorodzinnych. Przeciętnie znajdują oni kupca w przeciągu 3-6 miesięcy. Nieco dłużej na zawarcie transakcji czekają osoby, które chciałyby sprzedać dom (6-9 miesięcy). Najtrudniej jest sprzedać działkę budowlaną (6-12 miesięcy). Podane okresy mają oczywiście charakter orientacyjny. Może się zdarzyć, że znajdziemy kupca nazajutrz po zamieszczeniu ogłoszenia albo na przykład dopiero po dwóch latach. Wiele zależy od stanu nieruchomości, od lokalizacji i okolicznej infrastruktury. O atrakcyjności mieszkania, domu czy działki budowlanej decydują również różne udogodnienia: winda, względna cisza i spokój za oknem, niezbyt kosztowne ogrzewanie itp. Wszystkie te czynniki powinny zostać uwzględnione przy wycenianiu nieruchomości.

 

Czy cena ma wpływ na czas sprzedaży nieruchomości?

Jeśli zawyżymy cenę, może być nam trudno znaleźć kupca. Ale z drugiej strony nie należy oczekiwać, że po obniżeniu ceny natychmiast go znajdziemy. Jak już wspomnieliśmy, czas sprzedaży nieruchomości zależy od wielu czynników, z których wartość pieniężna nie jest wcale najważniejsza. Zbyt drastyczne jej obniżenie może nie przynieść spodziewanego rezultatu również dlatego, że osoby zainteresowane kupnem nieruchomości raczej podejrzliwie odnoszą się do ofert nisko wycenionych (na ogół ta podejrzliwość jest uzasadniona).

 

Powyżej wspomnieliśmy o najważniejszych zmiennych, mających wpływ na czas sprzedaży nieruchomości. Do tej listy moglibyśmy jeszcze dodać tryb sprzedaży: czy decydujemy się samodzielnie sprzedać nieruchomość, czy też korzystamy z usług profesjonalnej firmy pośredniczącej. Generalnie zadbane mieszkania, domy i działki budowlane, o ile są odpowiednio wycenione i znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji, bardzo szybko znajdują nabywców.