Co wpływa na cenę mieszkania?

Co wpływa na cenę mieszkania?

2017-09-26  |  Sprzedaż  |  

Dlaczego podobne do siebie mieszkania mają zupełnie inną wartość? Jakie czynniki wpływają na ich cenę? Sprawdź nasze zestawienie!

1. Lokalizacja

Im atrakcyjniejsze położenie nieruchomości, tym wyższa cena. Najdroższe mieszkania znajdują się zwykle w okolicy centrum, w dzielnicach uznawanych za prestiżowe oraz w pobliżu dogodnych środków komunikacji, łączących daną lokalizację z najważniejszymi częściami miasta (przykładowo, w Warszawie duży wpływ na koszt mieszkania ma odległość od metra). Znaczenie mają również takie czynniki, jak położenie przy ulicy/na uboczu, kondygnacja mieszkania oraz okna, wychodzące na podwórze lub ruchliwą drogę.

 

2. Otoczenie

W określaniu ceny mieszkania brana jest pod uwagę bliskość podstawowych budynków instytucji publicznych: szkół, przedszkoli, urzędów, aptek, a także sklepów, marketów i lokali gastronomicznych. Istotne jest otaczająca nieruchomość zieleń, położenie w bezpiecznej dzielnicy oraz sąsiedztwo różnego typu obiektów (stadiony, tereny przemysłowe, hale sportowe i widowiskowe itp.)

 

3. Stan nieruchomości

W szacowaniu ceny mieszkania bierze się pod uwagę szereg czynników „technicznych”, takich jak materiał wykonania budynku, rok jego powstania, obecny stan, materiał wykończenia, obecność windy i dodatkowych udogodnień. Więcej informacji na temat ustalania wartości lokalu na podstawie tych kryteriów można znaleźć w specjalistycznej literaturze tematycznej, dostępnej na stronie: http://livro.pl/ksiazki/biznes-ekonomia-marketing/nieruchomosci.html.

 

4. Wielkość, rozkład i standard mieszkania

Im więcej metrów kwadratowych, tym wyższa cena. To oczywiste kryterium uzupełniane jest przez inne elementy, istotne dla całkowitej ceny lokalu. Do najważniejszych należą: ilość i wielkość pomieszczeń, możliwości aranżacyjne, pokoje przechodnie, balkon, widna kuchnia, aneks kuchenny, wyposażenie, materiały, meble wchodzące w skład mieszkania itp. Im nowocześniejsze rozwiązania zostały zastosowane w mieszkaniu, tym wyższa będzie jego wartość.

 

5. Pozostałe czynniki

Na cenę nieruchomości wpływa również rynek sprzedaży (pierwotny lub wtórny), wysokość czynszu i opłat eksploatacyjnych, a także czynnik ekonomiczny (stosunek między ilością podobnych ofert, a ilością zainteresowanych).