Zmiany w MDM - co nowego?

Zmiany w MDM - co nowego?

2015-04-15  |  Kupno  |  

Program "Mieszkania dla Młodych" miał być istotnym impulsem do zakupów przez młodych obywateli Polski mieszkań tym samym wspierając polską branże budowlaną.

W II połowie 2015 roku najprawdopodobniej zostaną wprowadzone w życie zmiany w konstrukcji programu pomocowego rządu dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego - „Mieszkanie dla Młodych”.

 

Program prorodzinny

Planowane zmiany w programie „MdM” zapowiadane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju mają być korzystne przede wszystkim dla rodzin i osób wielodzietnych. Dla tej grupy beneficjentów programu zniesiony ma zostać limit wieku - obecnie z dopłat programowych mogą skorzystać tylko osoby w wieku do 35 lat, zarówno samotne, jak i wychowujące dzieci. Warunkiem odstąpienia od limitu wieku będzie posiadanie co najmniej trójki dzieci.

 

Wyższe dopłaty

Resort zapowiada również wzrost wsparcia finansowego dla niektórych grup beneficjentów programu „Mieszkanie dla Młodych”. Z 15 do 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania, wzrosną dopłaty dla osób lub rodzin z dwójką dzieci. Z kolei rodziny lub osoby z trójką dzieci otrzymają dopłaty nawet w wysokości 30 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania.

Ponadto wzrośnie powierzchnia mieszkań stanowiących obiekt dofinansowania - z 50 do 65 mkw., choć wyłącznie dla rodzin lub osób z trójką dzieci.

 

Nie tylko na pierwsze mieszkanie

Od początku istnienia programu „Mieszkania dla Młodych” kierowany był on do osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego. Ma się to zmienić w połowie 2015 roku. Przewiduje się, że program „MdM” obejmie swoim zakresem również mieszkania kupowane jako kolejne, ale w celu poprawy warunków bytowych dla rodziny. Ograniczeniem w tym zakresie będzie ponownie konieczność posiadania co najmniej trójki dzieci.

 

Niski poziom wykorzystania środków

Najprawdopodobniej Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wprowadza rzeczone zmiany do programu „MdM” z uwagi na jego krytykę i na niskie wykorzystanie środków na niego przeznaczonych. Kontraktacja dotyczy zaledwie około 30 proc. przewidzianych pieniędzy na realizację programu „Mieszkanie dla Młodych”. Zdaniem resortu, zmiany doprowadzą w kolejnych latach do zwiększonego zainteresowania programem, oraz automatycznie do zwiększenia podaży mieszkań, które by do niego pasowały. Rodziny wielodzietne będą mogły skorzystać w większej mierze z dopłat w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.