Zakup mieszkania z rynku wtórnego – jakie koszty dodatkowe trzeba ponieść?

Zakup mieszkania z rynku wtórnego – jakie koszty dodatkowe trzeba ponieść?

2019-12-09  |  Kupno

Za okazyjnymi cenami mieszkań zwykle kryją się niemałe koszty dodatkowe. Kupując lokal na rynku wtórnym, trzeba dokładnie przeanalizować i podsumować, ile wydatków czeka nas po sfinalizowaniu transakcji. W niektórych przypadkach ta inwestycja może się nie opłacać.

Mieszkanie do kompletnego remontu

Zaniedbane lub długo nieremontowane mieszkania są zwykle stosunkowo tanie, jednak aby z nich korzystać, musimy je odnowić. Często wymagają tego względy bezpieczeństwa.

Niejednokrotnie musimy liczyć się więc z wymianą instalacji wodnej czy grzewczej, wymontowaniem starych urządzeń sanitarnych czy z przeprowadzeniem pełnej konserwacji wyposażenia i innych elementów. Niekiedy trzeba wymienić również sprzęt kuchenny, okna lub grzejniki. Przy kosztach tych prac, zakup nowych mebli czy odmalowanie ścian wydaje się najmniejszym problemem.

 

Dokumentacja i opłaty

Po zakupie mieszkania musimy ponadto udać się do notariusza, gdzie czeka nas sporządzanie aktu notarialnego i jego wypisów. Stawka notariusza jest zależna m.in. od wartości nieruchomości. Jeśli nieruchomość kosztowała nas minimum 60 tys. zł, maksymalna taksa notarialna wynosi 1010 zł plus 0,4% od nadwyżki powyżej tej kwoty (w przypadku sprzedaży lokalu mieszkalnego kwotę dzieli się przez 2).

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym spotkamy się też z opłatami, których musimy dokonać na rzecz Skarbu Państwa. Mowa tu przede wszystkim o podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 2% od wartości nieruchomości, którą nabyliśmy. Na pierwszy rzut oka wygląda to na niewiele, jednak przy obecnych cenach mieszkań równa się kolejnym kilku tysiącom zł.

Wreszcie, po zakupie mieszkania musimy potwierdzić ten fakt w księgach wieczystych. Założenie księgi wieczystej dla nieruchomości oraz wprowadzenie wszystkich niezbędnych wpisów to kwota kilkuset złotych. Opłaty te są ponoszone a konto właściwego Sądu Rejonowego. Najwięcej zapłacimy za wpis prawa własności i wpis hipoteki.