Zakup dwóch mieszkań zamiast jednego

Zakup dwóch mieszkań zamiast jednego

2015-06-30  |  Kupno  |  

Dysponując gotówką na zakup mieszkania pod wynajem warto zastanowić się nad możliwością zaciągnięcia kredytu i nabycia dwóch mieszkań jednocześnie. Może to być bardzo opłacalna inwestycja, choć inwestor powinien być świadomy istniejącego ryzyka.

Tanie kredyty sprzyjają zakupom

Kredyty hipoteczne w Polsce jeszcze nigdy nie były tak tanie jak obecnie. Rekordowo niskie stopy procentowe ustalone przez Radę Polityki Pieniężnej przy Narodowym Banku Polskim sprawiają, że oprocentowanie zobowiązań kredytowych jest wyjątkowo atrakcyjne dla kredytobiorców. Z drugiej strony, istnieją pewne ograniczenia w kredytowaniu konsumentów. Klient starający się o kredyt powinien odznaczać się odpowiednio wysoką zdolnością kredytową oraz co najmniej 10-procentowym wkładem własnym. W przeciwnym wypadku nie ma szans na udzielenie kredytu bankowego.

Jeśli jednak klient dysponuje gotówką na zakup mieszkania pod wynajem, może rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu i kupienia dwóch nieruchomości. Warunki wysokiej zdolności kredytowej i wkładu własnego w takim przypadku zwykle są spełnione. W efekcie, klient uzyskuje dwa mieszkania pod wynajem, z których może czerpać wymierne korzyści finansowe. Kredyt zaciągnięty na zakup jednego z lokali będzie w pełni spłacany dzięki pobieranym od lokatorów czynszów.

Trzeba przy tym pamiętać, że zakup na kredyt nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów w postaci opłat początkowych i kosztów odsetek przez cały okres kredytowania.

Czy jest to opłacalne?

Home Broker przeanalizował opłacalność opisywanej inwestycji w perspektywie 10-ciu, 20-stu i 30-stu lat kredytowania. Inwestycja w jedno mieszkanie na wynajem poczyniona za gotówkę, zwróci się po ponad 20-stu latach, zakładając brak zmian cen nieruchomości i czynszu. Kupując dwa mieszkania, w tym jedno na kredyt, trzeba liczyć się z kosztami opłat około kredytowych i odsetek. Należy wziąć pod uwagę także prawdopodobny wzrost stawki WIBOR wchodzącej w skład oprocentowania kredytu. Im krótszy okres kredytowania nieruchomości, tym większe zyski można osiągnąć z tego tytułu, a inwestycja staje się bardziej rentowna. Trzeba tylko pamiętać o ryzyku inwestycyjnym - nie jest powiedziane, że szybko inwestor znajdzie najemców dla obu mieszkań, a jeśli będą stały puste trzeba będzie dokładać do nich.