Stary dom na wsi: co wziąć pod uwagę przy zakupie?

Stary dom na wsi: co wziąć pod uwagę przy zakupie?

2019-05-27  |  Kupno

Czy warto inwestować w dom wymagający gruntownego remontu? Czasem nabycie takiej nieruchomości jest bardziej opłacalne niż kupno budynku odremontowanego. Brzmi niedorzecznie? Poniżej wyjaśniamy, w czym sęk.

Nie każdy może sobie pozwolić na kupno jednorodzinnego domu na wsi. Jeśli należycie do tych szczęśliwców, których na to stać, miejcie się na baczności! Czasem lepiej zainwestować w budynek wymagający odremontowania niż taki, który został odrestaurowany przez właściciela. Dlaczego? Remont mógł być bardzo prowizoryczny, zrobiony tylko po to, aby zakamuflować niedostatki budynku, które po pewnym czasie i tak się ujawnią.

 

Elewacja

Szczególną uwagę zwróć na elewację budynku. Czy widać na niej pęknięcia lub zacieki? Wątpliwości powinien też wzbudzić zielony nalot, który może być oznaką trudnej do zwalczenia pleśni. Jeśli dom został ocieplony, sprawdź grubość docieplenia oraz jakość jego wykonania. Warto też przyjrzeć się opasce biegnącej wzdłuż budynku: czy nie ma spadku, czy nie pokrywa jej roślinność?

 

Instalacja

Przed zawarciem transakcji koniecznie poproś właściciela o dokumentację techniczną instalacji. Zapytaj, czy wszystko działa, jak należy, i czy zdarzały się w przeszłości jakieś nawracające problemy. Naprawa lub wymiana instalacji to dość spory wydatek, dlatego warto się upewnić co do jej stanu. Jeśli w domu zamontowana jest instalacja wodna, zapytaj, gdzie znajduje się zawór główny i wodomierz. Uczciwy sprzedawca sam powinien Ci pokazać poszczególne części instalacji. Warto też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane są rury, oraz na ich stan techniczny.

 

Wnętrze domu

Dokładnych oględzin wymaga też oczywiście wnętrze budynku. Zwróć uwagę na to, w jakim stanie znajdują się ściany i sufity, przyjrzyj się dobrze oknom i podłogom. Powodem do obaw są wszelkiego rodzaju naloty oraz rozgałęziające się pęknięcia. Te ostatnie mogą świadczyć o niskiej jakości materiałów, z których budynek został wykonany, lub o błędach konstrukcyjnych. Jeśli jest to dom piętrowy, sprawdź stan schodów – gdyby okazały się niestabilne, zastanów się kilka razy, zanim podpiszesz umowę. Remont schodów nie jest bowiem tani ani łatwy.

 

Stary dom na wsi to marzenie wielu mieszczuchów. Zanim postanowisz je spełnić, dołóż wszelkich starań, aby wszystko dokładnie posprawdzać, by po zawarciu umowy nie okazało się, że wszedłeś w posiadanie nieruchomości, która niezupełnie odpowiada tej, jaką sobie wymarzyłeś.