Zanim jednak przejdziesz do realizacji tych planów, prawdopodobnie będziesz musiał doprowadzić dom do stanu pozwalającego na zamieszkanie w nim bez żadnych niedogodności. W zależności od tego, w jakim stanie się znajduje, prace wymagać będą mniej lub więcej czasu oraz zaangażowania. Co będzie priorytetem?
Na początek: formalności
Zanim zjawisz się pod bramą nowego domu z całym bagażem, musisz dopilnować kwestii formalnych związanych z wprowadzeniem się. Najważniejsze formalności, to: wymeldowanie się z dotychczasowego miejsca zamieszkania i podanie nowego adresu, a także złożenie zawiadomienia u dostawcy mediów oraz lokalnych urzędów i instytucji o przeprowadzce. Warto także spisać stan liczników w starym i nowym lokum, a także sporządzić protokoły zdawczo-odbiorcze. Kiedy już to nastąpi, możesz wprowadzić się do nowego domu.
Po drugie: remont
Poprzedni właściciel powinien zadbać o pozostawienie instalacji elektrycznej, gazowej oraz kanalizacji w stanie umożliwiającym bezpieczne i bezawaryjne ich użytkowanie. Dla własnego bezpieczeństwa warto jednak przed wprowadzeniem się ocenić ich stan z fachowcami. Sprawdź także stan gniazdek elektrycznych – jeśli są poluzowane, połamane lub bardzo stare, ich wymiana powinna odbyć się w pierwszej kolejności. Poprzedni właściciel powinien także przed dniem Twojej przeprowadzki zorganizować wywóz gabarytów należących do niego – zalegających w piwnicy czy na strychu.
Jeśli powyższe wymagania zostały spełnione, czas na Twoje działania. Jeśli dom nie jest bardzo zaniedbany, z reguły wystarczy wyczyszczenie i odmalowanie ścian, a także ewentualne udrożnienie kanalizacji i ogólne sprzątanie. Czas na większe remonty, związane z maksymalnym dopasowaniem wyglądu wnętrza domu, nadejdzie w dalszej kolejności. Pamiętaj jednak, że kiedy będziesz robił generalny remont, będziesz musiał zorganizować wywóz śmieci (poczytaj więcej o tej usłudze). Odpadów po remoncie nie wolno bowiem wrzucać do ogólnego śmietnika.