Nowoczesność w budownictwie – dom inteligentny

Nowoczesność w budownictwie – dom inteligentny

2016-05-26  |  Kupno  |  

Nowoczesne rozwiązania z zakresu elektroniki czy automatyki wkraczają w wiele dziedzin, również w budownictwo.

Tematyka zautomatyzowania budynków jest jednak bardzo ciekawa i warta zainteresowania. Na rynku można znaleźć też coraz więcej firm oferujących projekty domów inteligentnych. Wiele przykładowych ofert i projektów można znaleźć w sieci ,jak na przykład dość ciekawą ofertę firmy Ecoreadyhouse.pl.

 

Co ma zastosowanie w domu inteligentnym?

Pojęcie domu inteligentnego jest dosyć szerokie. Można w nim wyróżnić wiele elementów sterowanych automatycznie. Dotyczy to na przykład oświetlenia, opuszczania rolet, regulacji temperatury w budynku czy w poszczególnych pomieszczeniach. Sterowanie automatyczne w wielu przypadkach daje nie tylko dużą wygodę, ale również pozwala na optymalne dobranie niektórych parametrów, na przykład temperatury, w zależności od zaprogramowanych ustawień. To wpływa nie tylko na komfort użytkowników domu, ale również na mniejsze zużycie energii. 

 

Elementy inteligentnej instalacji

Instalacja inteligentnego sterowania urządzeniami w budynku składa się z właściwych elementów sterujących oraz różnego rodzaju elementów mechanicznych odpowiadających za wykonanie określonych czynności – np. siłownik do podnoszenia żaluzji. Do elementów sterujących często dochodzą jeszcze moduły sieciowe – przewodowe lub bezprzewodowe, które pozwalają na komunikację poszczególnych urządzeń, a często także na zdalne sterowanie – na przykład za pomocą smartfonu.

 

Projekt, wykonanie i serwisowanie

Podstawą dobrego domu inteligentnego jest jego właściwy projekt. Dobrze, jeśli zastosowanie inteligentnych rozwiązań jest uwzględnione już na etapie budowy, gdyż pozwala to na łatwiejsze i bardziej optymalne wykonanie systemu. Ze względu na to, że dom inteligentny to rozwiązanie dość skomplikowanie i istnieje możliwość potencjalnych awarii, bardzo ważne jest solidne wykonanie oraz łatwy dostęp do serwisu, który pomoże w przypadku usterek.