Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania dla rodziny?

Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania dla rodziny?

2017-10-23  |  Kupno  |  

Niełatwo znaleźć mieszkanie odpowiadające w stu procentach naszym gustom i preferencjom. A nawet jeśli trafimy na ofertę, zdawałoby się, idealną, może się okazać, że niekoniecznie wszystko jest w porządku. Co powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Ilość m2

W pierwszej kolejności zastanówcie się nad tym, jak dużego mieszkania potrzebujecie. Jeśli macie jedno dziecko, a Wasze zarobki nie pozwalają Wam na kupno bądź wynajem większego lokalu, być może wystarczające okaże się mieszkanie 2-pokojowe (wyjąwszy kuchnię i łazienkę). Jeśli jednak zamierzacie w przyszłości poszerzyć grono rodziny, lepiej będzie zainwestować w nieco większe gniazdko. Szeroki wybór różnej wielkości lokali znajdziecie np. w Łodzi, na: www.osiedlenazdrowiu.pl.


Dodatkowe koszty

Sporządzając kosztorys, pamiętajcie o dodatkowych opłatach związanych z kupnem nieruchomości. W ich liczbie mieści się zarówno taksa notarialna, jak również podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja należna pośrednikowi transakcji. Są to sumy niemałe, które koniecznie należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnej oferty.


Lokalizacja

Ważnym kryterium, które wydatnie wpływa na cenę mieszkania, jest oczywiście jego umiejscowienie. Na ogół nieruchomości usytuowane w centrum są droższe, choć nie jest to reguła. Niekiedy więcej zapłacimy za mieszkanie zlokalizowane na obrzeżach miasta, jeśli otoczenie jest wystarczająco malownicze i atrakcyjne pod względem rekreacyjnym. Dużym wzięciem cieszą się zwłaszcza lokale wybudowane w pobliżu terenów zielonych, placów zabaw, żłobków i przedszkoli.


Rodzaj zabudowy

Warto również wziąć pod uwagę rodzaj zabudowy, a także jakość budynku. Mamy do wyboru osiedla:

  • składające się z wysokich bloków,

  • z mieszaną zabudową,

  • kameralne, z niską zabudową,

  • z kamienicami,

  • strzeżone.


Jeśli chodzi o jakość budynku, należy zasięgnąć szczegółowych informacji odnośnie do materiałów oraz technologii, przy użyciu których został wykonany. Należy też sprawdzić jego ogólny stan (poświęcając szczególną uwagę elewacji, klatkom schodowym oraz windzie); czy budynek wyposażony jest w domofon, czy dla lokatorów dostępne są komórki w piwnicy lub garaże itd. Wszystko to ma ogromne znaczenie praktyczne i z całą pewnością zasługuje na uwzględnienie w poszukiwaniu idealnego mieszkania.


Mieszkanie

Co do samego mieszkania, uwzględnijcie piętro, na którym się znajduje, jego rozkład, ogólny stan (mieszkania przeznaczone na sprzedaż niekoniecznie muszą być w dobrym stanie, niekiedy wymagają gruntownego remontu), jego usytuowanie względem stron świata (atrakcyjniejsze są oczywiście mieszkania położone z południowej strony budynku), wyposażenie (sprzęt RTV i AGD), a także szacowane koszty związane z jego utrzymaniem (w skład których wchodzą czynsz, opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie, wodę etc.).


Jak widzimy, przy wyborze mieszkania dla rodziny należy wziąć pod uwagę całą masę różnorodnych czynników. Dlatego właśnie decyzja ta jest tak trudna. Aby ją sobie ułatwić, możecie zasięgnąć porady w agencjach nieruchomości, choć wiele osób podejmuje poszukiwania na własną rękę.