Mieszkanie: na obrzeżach miasta czy w centrum?

Mieszkanie: na obrzeżach miasta czy w centrum?

2015-04-01  |  Kupno  |  

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie musi podjąć osoba chcąca zakupić mieszkanie, jest wybór jego lokalizacji. Gdzie lepiej mieszkać - na obrzeżach miasta czy w centrum?

Mieszkanie z dala od centrum

Wybierając nieruchomość zlokalizowaną w dużej odległości od centrum miasta, zapewniamy sobie życie w ciszy i spokoju, z dala od wielkomiejskiego zgiełku i hałasów. Zwykle dzielnice położone na obrzeżach mają świetnie zorganizowaną infrastrukturę - dają mieszkańcom dostęp do ośrodków oświatowych, placówek służby zdrowia i punktów handlowo-usługowych, dzięki czemu na co dzień nie ma konieczności dojazdów do centrum. Dodatkowo, takie mieszkania zlokalizowane są na osiedlach pełnych zieleni - z placami zabaw i placami rekreacji ruchowej dla dorosłych. Wybierając mieszkanie na obrzeżach, musimy liczyć się z dłuższymi dojazdami do pracy, jeśli nasz pracodawca ma siedzibę w centrum, czy też z koniecznością poświęcenia czasu na przejazd do punktów zlokalizowanych w ścisłym centrum miasta - własnym samochodem lub z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

Życie w centrum miasta

Alternatywą może być wybór mieszkania w centrum, skąd wszędzie będziemy mieć blisko - do urzędów, sklepów, dużych hipermarketów, galerii handlowych, aptek, przychodni, klinik i szpitali, uczelni wyższych czy przedszkoli i żłobków. Musimy liczyć się z życiem w hałasie, bowiem duże miasta tak naprawdę przez 24 godziny na dobę tętnią życiem. W dzień może nam to nie przeszkadzać, ale w nocy, kiedy uruchamiane są w centrum dyskoteki i puby, hałas może stać się nie do zniesienia. W zamian uzyskujemy możliwość mieszkania w centrum życia społecznego i rozrywkowego miasta, co na przykład dla młodych ludzi prowadzących bujne życie towarzyskie może być ogromną zaletą. Nie ma też problemów z dojazdem do centrum jeśli mieszka się w jego obrębie. Za to nie można liczyć na zieleń miejską, obszerne place zabaw czy boiska rekreacji ruchowej. Do nich trzeba dojechać - na obrzeża.