Kupno nieruchomości pod biuro: na co zwrócić uwagę?

Kupno nieruchomości pod biuro: na co zwrócić uwagę?

2015-03-27  |  Kupno  |  

Kupując lokal użytkowy na potrzeby otwarcia w nim biura firmowego musimy zwrócić uwagę na nieco inne kwestie, niż przy wyborze odpowiedniego lokalu mieszkalnego. Co jest najbardziej istotne?

Przede wszystkim – lokalizacja

Kupując lokal użytkowy z przeznaczeniem na otwarcie biura własnej firmy lub wynajęcia go na potrzeby biurowe klientów, należy zwrócić szczególną uwagę na jego lokalizację. Najlepiej sprawdzają się w tym względzie nieruchomości posiadające własny parking lub miejsce do jego wygospodarowania, w centrum miasta, z ułatwionym dojazdem dla potencjalnych klientów. Można też zastanowić się nad zakupem nieruchomości pod biuro w dzielnicy biurowej - przemysłowej, gdzie znajduje się szereg innych firm i instytucji. To także będzie świetną lokalizacją dla potencjalnego biura firmowego.


Stan techniczny nieruchomości

Budynek, w którym zlokalizowany jest lokal użytkowy, jaki chcemy zaadaptować na biuro firmy, musi znajdować się w dobrym stanie technicznym. Aby go skontrolować, warto na oglądanie nieruchomości zaprosić znajomego budowlańca lub architekta, który fachowo oceni najważniejsze kwestie dotyczące stanu budynku. W przeciwnym wypadku musimy liczyć się z możliwością dołożenia niemałych środków finansowych w naprawę obiektu i doprowadzenie go do stanu użyteczności. Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkie nacieki na ścianach, ślady pleśni i grzybów, zapchane krany i toalety, itp. Trzeba sprawdzić, czy wszystkie instalacje działają prawidłowo, a jeśli tak nie jest, obciążyć remontem właściciela, chcącego sprzedać posiadaną nieruchomość.


Stan prawny nieruchomości pod biuro

Podobnie jak w przypadku zakupu mieszkania, także kupując lokal użytkowy należy sprawdzić, czy sprzedający jest jedynym właścicielem nieruchomości, czy też posiada on pełnomocnictwa do jego sprzedaży. Warto sprawdzić wpisy w księdze wieczystej nieruchomości, aby dowiedzieć się, czy nie jest ona obciążona np. hipoteką.