Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?

Kupno mieszkania: rynek pierwotny czy wtórny?

2015-01-19  |  Kupno  |  

Podjęcie decyzji o kupnie nowego mieszkania nie jest proste - zawsze wiąże się to z dużymi wydatkami i koniecznością załatwiania niemałych formalności. Oprócz tego z góry musimy zdecydować, czy interesuje nas rynek pierwotny, czy też wtórny. Oba te rozwiązania mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

W chwili obecnej rynek pierwotny w naszym kraju rozwija się bardzo dynamicznie, dzięki czemu możemy znaleźć na nim wiele ciekawych ofert. Rynek wtórny również utrzymuje się na wysokim poziomie - jeśli tylko nieco poszukamy, zawsze będziemy w stanie znaleźć tanią, interesującą ofertę dotyczącą sprzedaży mieszkania.

Z góry musimy jednak wyzbyć się myślenia: „lepiej kupić używane mieszkanie i trochę zaoszczędzić” - jest to droga donikąd. Przede wszystkim często okazuje się, że za bardzo przystępną cenę będziemy mogli kupić nowe mieszkanie, zatem finanse to tylko jedna z kwestii, jakie powinniśmy brać pod uwagę. Nie ulega wątpliwości, że kupowanie nowego mieszkania jest wygodniejszym - i pod niektórymi względami znacznie bezpieczniejszym - rozwiązaniem. Możemy podpisać w tym przypadku umowę deweloperską, w której opisane są wszystkie szczegóły transakcji oraz tego, jak ma wyglądać kupowana przez nas nieruchomość – jeżeli deweloper nie wywiąże się z niej chociażby w jednym punkcie, czekają go poważne kary finansowe. Oprócz tego decydując się na nowe mieszkanie, znacznie łatwiej będzie nam uzyskać stosowny kredyt; możemy także wziąć udział w rządowym programie “rodzina na swoim”, co będzie zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem finansowym. Trudno jest zatem zaprzeczyć temu, że rynek pierwotny daje nam o wiele szersze możliwości - choć warto jednocześnie pamiętać, że wśród mieszkań używanych również nie brakuje interesujących ofert.

 

BG