Kupno kawalerki - jak znaleźć dobrą ofertę?

Kupno kawalerki - jak znaleźć dobrą ofertę?

2015-05-12  |  Kupno  |  

Jednopokojowe mieszkanie to najczęściej baza do życiowego startu młodych ludzi lub przeciwnie - zminimalizowanie kosztów na emeryturze, kiedy nie jest potrzebna duża przestrzeń życiowa.

Kupując małe mieszkanie - czy to na okres studiów czy w innym celu - należy rozważyć kilka aspektów. W czasach wysokich cen nieruchomości nawet mały metraż jest dużym wydatkiem, trzeba wziąć więc pod uwagę wszystkie możliwe za i przeciw, by inwestycja była trafiona.

1. Cena. Uśredniona cena metra kwadratowego małych mieszkań jest zazwyczaj wyższa, niż w większych lokalach, za to finalna kwota zawsze będzie mniejsza. Na jej wpływ ma lokalizacja, standard mieszkania, wiek bloku, proponowane udogodnienia (winda, miejsce parkingowe). Przeglądając oferty na rynku pierwotnym i wtórnym trzeba kierować się całościową ceną, gdyż rozmiary kawalerek mogą bardzo się od siebie różnić w zależności od rodzaju budownictwa.

2. Lokalizacja. Jeśli mamy w miarę stabilną sytuację życiową, dobrze jest rozejrzeć się za mieszkaniem położonym w miarę blisko uczelni czy miejsca pracy. Zminimalizowanie kosztów i czasu dojazdu jest trudno policzalnym, ale niebagatelnym czynnikiem. Kawalerki na obrzeżach miast są zazwyczaj znacznie tańsze niż w centrach, jednak bywa, iż koszty paliwa czy komunikacji miejskiej skumulowane w skali roku potrafią zniwelować różnicę w cenie.

3. Infrastruktura. Kolejny istotny czynnik. Czy w pobliżu mieszkania będziemy mogli dokonać niezbędnych zakupów? Czy okolica jest dobrze skomunikowana z resztą aglomeracji? Jaką opinią się cieszy? Czy zapewni nam miejsce do codziennego relaksu - spacerów, joggingu? W zależności od trybu życia, na te pytania kupujący musi odpowiedzieć sobie sam.

4. Funkcjonalność. Małe mieszkania często dysponują tylko aneksem kuchennym. Przed podjęciem decyzji o kupnie warto zdobyć plany i skonsultować się z aranżerem wnętrz. Może uda się wygospodarować przestrzeń na małą sypialnię bądź kuchnię? Proces wykończeniowy oferuje wiele możliwości, z których należy skorzystać, by zadbać o ergonomię, a w efekcie o zapewnienie sobie maksymalnej wygody na stosunkowo niewielkiej powierzchni.

5. Stan techniczny. Ukryte źródło dodatkowych wydatków. Sprawdzenie stanu instalacji elektrycznej i hydraulicznej czy stolarki okiennej powinno mieć miejsce w obecności fachowców, dzięki temu unikniemy późniejszych kosztów związanych z kapitalnym remontem.

Śledząc ogłoszenia w branżowych portalach czy czasopismach lub oferty biur obrotu nieruchomościami należy wziąć pod uwagę powyższe czynniki, bo nawet niewielkie mieszkanie powinno być wygodne, bezpieczne i komfortowe.