Jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie domu i mieszkania?

Jakie dokumenty są potrzebne przy zakupie domu i mieszkania?

2015-01-19  |  Kupno  |  

Kupno mieszkania czy domu to proces, który w większości przypadków wymaga od nas załatwiania szeregu różnych formalności. W zależności od rodzaju dokonywanej transakcji, mogą być wymagane zupełnie odmienne typy dokumentów, bez których nie będziemy mogli zrobić tego legalnie.

Zacznijmy od sytuacji, w której chcemy kupić dom na rynku wtórnym. W tym przypadku musimy otrzymać od sprzedawcy przede wszystkim odpis z księgi wieczystej oraz wypis z ewidencji gruntów i budynków, w których figuruje nieruchomość. Sprawa wygląda nieco inaczej, gdy chcemy kupić nowy dom czy mieszkanie i jesteśmy zainteresowani wzięciem w tym celu stosownego kredytu. Wymagania z tym związane mogą się różnić w zależności od oferty konkretnego banku, ale podstawowe warunki są takie same: przyszły kredytobiorca musi dostarczyć wyciąg ze swojego konta bankowego za okres ostatnich trzech miesięcy. Wymagane jest też zaświadczenie od pracodawcy, a często również dokument z urzędu skarbowego, który potwierdza brak jakichkolwiek zaległości w płaceniu podatków.

Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, pierwszym krokiem powinno być złożenie wizyty u notariusza, który pomoże nam w sporządzeniu odpowiedniego dokumentu dotyczącego przeniesienia własności danej nieruchomości. Również i w tym przypadku potrzebujemy odpisu z księgi wieczystej – musi on być aktualny. Oprócz tego ze strony kupującego potrzebny jest wyłącznie dowód osobisty, konieczny do prawidłowego sporządzenia umowy. Być może na pierwszy rzut oka wszystko to wydaje się być nieco skomplikowane, ale w praktyce wystarczy jedynie odrobina czasu, aby szybko skompletować wszystkie potrzebne nam dokumenty.

 

JW