Inwestycja w nieruchomości – dobry pomysł na biznes?

Inwestycja w nieruchomości – dobry pomysł na biznes?

2017-09-26  |  Kupno  |  

Nieruchomości uznawane są za jeden z najstabilniejszych instrumentów inwestycyjnych na współczesnym niepewnym rynku finansowym. Czy jednak zawsze przynoszą stuprocentowy zysk? Jak inwestować w ten sektor, żeby zyskać pewność sukcesu?

Przede wszystkim warto pamiętać, że nieruchomości nie są inwestycją krótkoterminową. Mimo wahań rynkowych ich wartość rośnie z czasem, wobec czego na spodziewany zysk należy trochę zaczekać. Można oczywiście stale inwestować w zakupione już mieszkanie, odnawiając je i tym samym podwyższając jego wartość. Można również czekać na moment, kiedy cena nieruchomości wzrośnie samoczynnie zgodnie z tendencją rynkową, aby sprzedać ją w najbardziej dogodnej chwili. Najpopularniejszą formą wciąż pozostaje jednak zakup mieszkania pod wynajem, przynoszący nieco niższy, ale stały zysk.

W jakie nieruchomości inwestować, żeby mieć większą pewność zwrotu kosztów? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę lokalizację mieszkania oraz związaną z nią popularność dzielnicy – w ten sposób znacznie zwiększymy szansę zainteresowania naszą ofertą. Najdroższe, ale zarazem najbardziej atrakcyjne nieruchomości to te położone w centrum, prestiżowej okolicy oraz w bliskości środków komunikacji miejskiej. Jeśli planujemy inwestycję pod wynajem, warto przemyśleć wyposażenie mieszkania w taki sposób, żeby podnieść jego wartość, ale jednocześnie nie narzucić zbyt wysokiej ceny. W ten sposób utrzymamy ofertę na odpowiednim poziomie w stosunku do popytu na rynku. Więcej na temat opłacalnych, skutecznych technik inwestycji w mieszkania i lokale użytkowe powiedzą nam książki o biznesie i nieruchomościach, z którymi warto się zapoznać jeszcze przed kupnem mieszkania.

Na koniec warto podkreślić, że według ekspertów z rynku finansowego inwestycje w nieruchomości są obecnie bardziej opłacalne niż inne instrumenty oszczędnościowe, jak chociażby lokata. Wybierając tę ostatnią, wypracujemy obecnie ok. 2,5% zysku netto w skali roku. Tymczasem decydując się na inwestycję w mieszkanie, mamy pewność zwrotu na poziomie minimum 4% netto w skali roku. Całkowita opłacalność inwestycji zależy oczywiście od przemyślanego wyboru mieszkania oraz wprowadzonych w nim innowacji, tym niemniej zakup nieruchomości pod wynajem wciąż pozostaje jedną z najbardziej rentownych inwestycji na rynku biznesowym.