Czy warto korzystać z pośrednictwa biura nieruchomości?

Czy warto korzystać z pośrednictwa biura nieruchomości?

2014-12-31  |  Kupno  |  

Czy skorzystanie z usług pośredników w momencie poszukiwania mieszkania lub domu jest wydatkiem, na który warto sobie pozwolić? Analizujemy najczęstsze sytuacje.

Rynek nieruchomości już od kilku lat ma się bardzo dobrze. Jego stały rozwój sprawia, że liczne są również biura pośrednictwa, które starają się na tym rynku budować swój biznes. Wiele osób, które mają własną nieruchomość i chcą ją sprzedać czy wynająć, zastanawia się nad tym, czy warto z takiego biura skorzystać. Odpowiedzi jednoznacznej na taką kwestię oczywiście nie ma. Są pewne sytuacje, w których pomoc biura nieruchomości może okazać się potrzebna, ale może być również tak, że lepiej będzie samemu poszukać kontrahenta, by uniknąć płacenia wysokiej prowizji.

Przede wszystkim konkretną decyzję należy dostosować do warunków, które dotyczą danej nieruchomości. Pomoc biura pośrednictwa będzie potrzebna w przypadku nieruchomości, która położona jest w mało popularnej lokalizacji. W takim przypadku biuro, mając swoją bazę klientów, będzie mogło lepiej dopasować profil nieruchomości do kontrahentów i w ten sposób może okazać się, że znajdzie się kupujący czy wynajmujący. W przypadku nieruchomości w centrum miasta, w miejscu, które budzi powszechne zainteresowanie, warto zacząć od swoich osobistych działań. Zazwyczaj bowiem wystarczą one do tego, by znaleźć zainteresowanego klienta.

Z biura pośrednictwa nieruchomości warto więc korzystać przede wszystkim w nietypowych sprawach, gdzie brak doświadczenia w obrocie nieruchomościami może sprawić, że nie uda się znaleźć dobrego inwestora. W innym przypadku natomiast lepiej rozpocząć swoje intensywne działania i dopiero po ich fiasku można sięgnąć po pomoc profesjonalnego biura nieruchomości.

 

JW