Kredyt hipoteczny – wady i zalety

Kredyt hipoteczny – wady i zalety

2014-12-31  |  Kredyty hipoteczne  |  

W idealnym świecie każdy z nas przeszedłby przez życie bez zaciągania jakichkolwiek kredytów. Niestety, dla wielu z nas rzeczywistość jest zupełnie inna. Jak wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny, kiedy zdecydujemy się na zakup własnych czterech kątów?

Kupno domu czy mieszkania to inwestycja, która dla większości społeczeństwa bez kredytu jest poza zasięgiem. Ze względu na wysokość zaciąganego zobowiązania, dla takich osób jedynym rozwiązaniem będzie najczęściej kredyt hipoteczny. Jest to instrument finansowy oferowany przez większość banków, który ma swoje wady i zalety. Oczywiście jako zobowiązanie finansowe przede wszystkim należy wskazać wszystkie elementy, które przemawiają przeciwko takiemu kredytowi.

Najważniejszą kwestią będzie wysokość rat, jakie musimy płacić bankowi. W ostatecznym rozrachunku kredyt hipoteczny, który spłacimy, wyniesie trzykrotność tego, co otrzymaliśmy na zakup mieszkania czy domu. To pokazuje, jak ogromne pieniądze na zaciągających kredyt zarabia bank. Minusem takiego kredytu będzie także forma zabezpieczenia, która obciąża hipotekę domu czy mieszkania. W przypadku poważnych, długotrwałych problemów ze spłatą automatycznie musimy liczyć się z utratą własnego miejsca zamieszkania.

Taka forma zabezpieczenia będzie z drugiej strony plusem kredytu hipotecznego. Dzięki niej nie trzeba szukać innych form zabezpieczenia, które w przypadku tak wysokiej kwoty byłyby niezwykle trudne do znalezienia. Plusem takiego kredytu będzie fakt, że nie jest on ograniczany kwotowo i jeśli nawet kupujemy duże mieszkanie, możemy liczyć na pomoc banku.

Jak każdy instrument finansowy, również kredyt hipoteczny ma swoje plusy i minusy. Ostatecznie jednak jest to najczęściej jedyna opcja dla osób, które chcą kupić mieszkanie, dlatego należy dowiedzieć się o niej jak najwięcej, zanim podejmiemy decyzję o skorzystaniu z oferty konkretnego banku.

 

BG