Umowa deweloperska – na co zwracać uwagę?

Umowa deweloperska – na co zwracać uwagę?

2015-01-19  |  Deweloperzy  |  

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, nabywca mieszkania przed sfinalizowaniem zakupu musi podpisać specjalną umowę deweloperską.

Wszystkie najważniejsze kwestie uwzględnione w umowie zostały jasno określone przez stosowne przepisy - w pierwszej kolejności warto więc upewnić się, że dokument jest prawidłowo sporządzony. Umowa musi zaczynać się od określenia stron oraz miejsca i daty podpisania. Oprócz tego powinna zawierać szereg informacji dotyczących samej nieruchomości: cenę, powierzchnię (jeśli jest to konieczne, razem z powierzchnią działki), stan w jakim powinna się znajdować w momencie oddania do użytku, a także ewentualne wzmianki o obciążeniach hipotecznych. Jeżeli kupujemy mieszkanie należące do dopiero realizowanej inwestycji, umowa powinna jasno określać termin, w którym nieruchomość zostanie oddana do użytku; przewiduje ona również szereg kar grożących w przypadku niedotrzymania takich warunków. Z naszej strony deklarujemy tutaj konkretny termin oraz sposób zapłaty całości należności za kupowaną nieruchomość.

Przed podpisaniem umowy powinniśmy dokładnie się z nią zapoznać, aby mieć pewność, że nie znajdują się w niej żadne zapisy godzące w nasze interesy. Bardzo ważne jest również określenie sposobu, w jaki zmierzymy mieszkanie przed jego odbiorem oraz to, czy deweloper zobowiązuje się do naprawy wszystkich ewentualnych usterek czy nieprawidłowości w wykończeniu nieruchomości. Tak sporządzona umowa jest dla nabywcy bardzo wygodnym rozwiązaniem, bowiem wcześniejsze określenie wszystkich warunków współpracy z deweloperem pozwala na uniknięcie wielu problemów w późniejszym czasie.

 

BG