Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera

2015-01-19  |  Deweloperzy  |  

Odbiór mieszkania od dewelopera jest ważną czynnością, do której nie powinniśmy podchodzić w sposób lekceważący. W końcu na taką nieruchomość wydajemy zazwyczaj duże pieniądze, zatem w czasie jej odbioru powinniśmy w stu procentach upewnić się, że faktycznie płacimy za to, czego oczekiwaliśmy.

Odbiór mieszkania powinien odbywać się w obecności przedstawiciela dewelopera. Warto pamiętać o tym, że my sami mamy prawo zabrać na takie spotkanie osobę, która zna się na budownictwie; może to być zarówno ktoś znajomy, jak i wynajęty fachowiec. Koszt takiej “konsultacji” nie powinien być zbyt wysoki, a dzięki niemu od razu dowiemy się o jakichkolwiek nieprawidłowościach w przygotowaniu mieszkania ze strony dewelopera.

Istotną kwestią jest sprawdzenie, czy mieszkanie ma dokładnie taką powierzchnię, jaka była podana w ofercie. Następnie musimy zobaczyć, czy wszystkie jego elementy są wykonane na odpowiednim poziomie – właśnie w tym przypadku przydatna będzie pomoc fachowca, który potrafi dokładnie to ocenić i poinformować nas, czy wszystko jest w porządku. W czasie odbierania mieszkania możemy zwrócić uwagę nawet na najmniejsze niedoskonałości, takie jak zacieki na ścianach czy nierówno ułożone płytki. Po dokonaniu oględzin podpisujemy z przedstawicielem dewelopera umowę, w której możemy wymienić wszystkie wykryte przez nas usterki. Warto upewnić się co do tego, że firma jasno zadeklaruje konkretny termin ich naprawy – nie powinniśmy zadowalać się niewiele mówiącymi obietnicami, które często nie mają pokrycia. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami deweloper ma obowiązek naprawy wszystkich wykrytych przed odbiorem usterek; ważne jest jednak, aby wskazać je jeszcze przed podpisaniem protokołu.

 

BG