Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera? Plusy i minusy każdego wyboru

Mieszkanie z rynku wtórnego czy od dewelopera? Plusy i minusy każdego wyboru

2018-03-21  |  Deweloperzy

Zamierzasz kupić mieszkanie i zastanawiasz się, czy skorzystać z usług dewelopera, czy może raczej nabyć nieruchomość z rynku wtórnego? Podpowiadamy, na którą z tych dwu opcji warto się zdecydować.

 

Dlaczego Polacy wolą nieruchomości z rynku pierwotnego?

Jak mówią statystyki sporządzone przez firmę TNS Polska w roku 2015, ponad połowa Polaków zainteresowanych nabyciem mieszkania uwzględnia jedynie oferty z rynku pierwotnego. Respondenci uzasadniają swoje preferencje zakupowe tym, że w mieszkaniach z rynku pierwotnego wszystko jest nowe, estetyczne, nic nie wymaga remontu, można dowolnie rozplanować wyposażenie nieruchomości i samodzielnie zaaranżować wystrój wnętrz. Oprócz tego ankietowani powołują się na nowoczesną infrastrukturę, niskie koszty eksploatacji, szerszą ofertę rynkową, a także możliwość odsprzedania nieruchomości po bardziej atrakcyjnej cenie.


 

Zalety mieszkań z rynku wtórnego

W powszechnej świadomości dominują błędne stereotypy związane z nieruchomościami z rynku wtórnego – może dlatego oferta z tego sektora nie cieszy się takim powodzeniem, na jakie by zasługiwała. I tak jednym z mylnych wyobrażeń dotyczących mieszkań używanych jest przeświadczenie, że wszystkie należą do starego budownictwa.

Prawda tymczasem jest inna – wiele nieruchomości z drugiej ręki w niczym nie ustępuje konkurencyjnym ofertom z rynku pierwotnego. Wnętrza te są utrzymane w należytym stanie technicznym i sanitarnym, cechują się nierzadko wysokimi walorami estetycznymi i standardami użytkowymi. A przy tym na ogół są tańsze (oczywiście wiele zależy od metrażu oraz innych czynników, ale generalnie rynek wtórny bogatszy jest w bardziej przystępne cenowo oferty).

Warto przy okazji wspomnieć, że z reguły mieszkania z rynku wtórnego są usytuowane w dogodniejszej ze względu na infrastrukturę lokalizacji. Nowe osiedla często budowane są w miejscach, w których nie ma jeszcze przedszkoli, szkół, supermarketów i różnych innych punktów sprzedaży. Zakup mieszkania z rynku wtórnego uchyla ten problem.

Na sam koniec należy jeszcze zaznaczyć, że do mieszkania z rynku wtórnego można się wprowadzić od razu po zakupie, co w przypadku nieruchomości od dewelopera nie zawsze jest możliwe.


 

Minusy mieszkań z rynku pierwotnego

Jakkolwiek oferty mieszkaniowe z rynku pierwotnego cieszą się większym powodzeniem, to jednak nie należy zapominać, że skorzystanie z usług dewelopera nie jest pozbawione wad. Niemała część lokali dostępnych na rynku pierwotnym to obiekty niewykończone, do których nie można się wprowadzić od razu po zawarciu umowy. Tak naprawdę nieruchomości, w których po dokonaniu transakcji można od razu zamieszkać, jest stosunkowo mało. Warto też uwzględnić okoliczność, że nie każdy bank chce kredytować mieszkania na początkowym etapie budowy (chyba że dany deweloper jest znany i ma ugruntowaną pozycję w swojej branży).

Inna niedogodność wiąże się z tym, że nie zawsze w razie ujawnienia się wad w konstrukcji budynku możemy liczyć na deweloperską pomoc. Wprawdzie mieszkanie objęte jest gwarancją, ale różnie bywa z egzekwowaniem swoich praw. A nawet jeśli firma odpowiedzialna za budowę budynku zobowiąże się do naprawianie powstałych usterek, trzeba mieć na uwadze i to, że prace remontowe zakłócą spokój mieszkańców i pociągną za sobą różne utrudnienia w korzystaniu z lokalu.


 

Minusy mieszkań z rynku wtórnego

Spora część nieruchomości dostępnych z drugiej ręki wymaga napraw i różnorakich modyfikacji, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi nakładami finansowymi. Im starsze jest mieszkanie, tym więcej pieniędzy będziemy musieli zainwestować w przywrócenie go do stanu używalności. Warto również pamiętać i o tym, że stare budownictwo równoznaczne jest z większymi kosztami utrzymania – ściany i okna nie zapewniają bowiem odpowiedniej izolacji termicznej, a budynek trudniej jest ogrzać. Wiele mieszkań pochodzących z rynku wtórnego pozostawia wiele do życzenia pod względem rozplanowania pomieszczeń, co również może stanowić pewną niedogodność.


 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepiej skorzystać z usług dewelopera, czy może raczej nabyć mieszkanie z rynku wtórnego. Wiele zależy od budżetu, którym dysponuje kupujący, a także od jego oczekiwań. Każdy powinien podjąć decyzję samodzielnie, kierując się własnymi preferencjami i możliwościami. W dokonaniu wyboru mogą pomóc konsultacje z ekspertami specjalizującymi się w branży mieszkaniowej. Profesjonalnych i kompetentnych doradców znajdziesz na stronie KtoryEkspert.pl.