Kupno mieszkania od dewelopera a podatek i inne koszty

Kupno mieszkania od dewelopera a podatek i inne koszty

2019-12-09  |  Deweloperzy

Już w dniu zakupu mieszkania na rynku pierwotnym jesteśmy zobowiązani uiścić kilka dodatkowych opłat, nie licząc samego kosztu nieruchomości. Inwestycja taka jest jednak zwolniona z pewnych podatków.

Czy opłaca się kupować mieszkanie od dewelopera?

Pomijając ryzyko wkalkulowane w zakup mieszkania od dewelopera, warto zwrócić uwagę na to, że taka nieruchomość jest zwolniona z pewnych opłat dodatkowych. Mowa tu przede wszystkim o podatku PCC, czyli podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, podatek ten trzeba uiścić i wynosi on zawsze 2% wartości nieruchomości. Nawet w przypadku lokali mieszkalnych kupionych po okazyjnej cenie, koszt ten wynosi więc minimum kilka tysięcy złotych. Nie dotyczy on mieszkań deweloperskich, ponieważ w cenę mieszkania wliczony jest już podatek VAT w wysokości 8%.

Jedyny podatek tego typu, jaki zapłacimy przy zakupie nieruchomości u dewelopera to podatek od czynności cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki – oczywiście tylko w sytuacji, gdy kupujemy mieszkanie na kredyt. Na szczęście podatek ten wynosi raptem 19 zł.

Pamiętajmy też, że nabywając lokum u dewelopera możemy negocjować jego cenę. Możemy domagać się np. zejścia z ceny lub wykończenia lokum w wyższym standardzie. Pozwala nam to osiągnąć cenę niższą od pierwotnie proponowanej.

 

Koszty notarialne i sądowe

W dniu zakupu mieszkania z rynku pierwotnego dokonujemy przeniesienia aktu własności, co odbywa się w obecności notariusza. Notariusz poświadcza fakt nabycia przez nas mieszkania odpowiednim dokumentem, jak również sporządza wpis do ksiąg wieczystych. Do aktu notarialnego sporządza się również wypisy. Notariusz za czynności te pobiera wynagrodzenie – tym wyższe, im wyższa jest wartość nieruchomości.

Ponadto jako nowi nabywcy musimy jeszcze dokonać kilku opłat sądowych, m.in. za założenie księgi wieczystej czy wpisanie w niej prawa własności lub wpis hipoteki, jeżeli kupiliśmy mieszkanie na kredyt.