Czy z rokiem 2018 nastąpi wzrost minimalnej wielkości mieszkania?

Czy z rokiem 2018 nastąpi wzrost minimalnej wielkości mieszkania?

2017-11-09  |  Deweloperzy

Co by było, gdyby nowy projekt nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych dotyczył zwiększenia minimalnej wielkości mieszkania, a o rozmieszczeniu niektórych elementów decydowałby sam architekt?

Na posiedzeniu sejmowej komisji infrastruktury wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski podał informację dotyczącą  projektu nowelizacji rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wraz z 1 stycznia 2018 roku mieszkania zamiast 24,1 m² mają mieć powierzchnię 25 m². Przedstawiony projekt rozporządzenia ma zostać przekazany do podpisu szefa MIB z początkiem listopada.

Zmiany te według wiceministra mają określać standardy projektowania budynków i mają "uwolnić budownictwo" od zbędnych przepisów. Wiceminister również podkreślił, że w projektowanym rozporządzaniu znajdują się pewne odstępstwa od przepisów, ale w przyszłości chciałby, aby tych odstępstw było jak najmniej albo wcale. Co więcej, jeśli chodzi o budynki istniejące, to pojawi się możliwość pewnej interpretacji prawa, biorąc pod uwagę fakt, iż część budynków powstała dużo wcześniej.

 

Jakie inne zmiany przewidziane są w projekcie?

W projekcie pojawiły się również inne zmiany dotyczące mieszkań. Do tej pory przepisy mówiły o obowiązku zapewnienia odpowiednich podłączeń w poszczególnych pomieszczeniach, np. o podłączeniu do pralki usytuowanemu jedynie w łazience. A, jak wiemy, coraz większa ilość osób decyduje się na pralkę w kuchni na rzecz większego miejsca w łazience. Ponadto projekt przewiduje możliwość zastosowania aneksu kuchennego w pokoju, co do tej pory było niemożliwe.

Według wiceministra zniesione powinny zostać obowiązujące dotychczas minimalne powierzchnie poszczególnych pomieszczeń w lokalach. Aranżacja pomieszczeń powinna pozostać w rękach architekta. Jeśli ktoś chce mniejszą łazienkę i większą kuchnię, ma taką możliwość.

Projekt wprowadza również zmiany w realizacji inwestycji. Do tej pory określona była jedynie odległość od działki sąsiadującej; po wprowadzeniu zmian istotna byłaby odległość od granic działki, na której znajduje się przedmiot inwestycji.

Autorem artykułu jest redakcja portalu http://wasilewskideveloper.pl